Czy gadżety dołączane do gazet podlegają opodatkowaniu VAT?
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnął kwestię opodatkowania VAT gadżetów dołączanych do zestawów produktów.
Spółka sprzedaje zestawy kosmetyków. Dołącza do nich gadżety nabywane od innego podmiotu. Kosmetyk wraz z gadżetem są zafoliowane.
Podatnik zwrócił się do urzędu skarbowego z pytaniem, jak wygląda kwestia opodatkowania VAT takiego zestawu kosmetyków. Zdaniem podatnika, wartość gadżetu wliczona jest w cenę zestawu i nie powinna być opodatkowana odrębne, inaczej doszłoby do podwójnego opodatkowania.
Naczelnik urzędu skarbowego stwierdził, że błędne jest stanowisko, że cena gadżetu została wliczona w cenę sprzedaży, a zatem ich przekazanie następuje za wynagrodzeniem. Dyrektor izby skarbowej utrzymał w mocy postanowienie naczelnika urzędu skarbowego, wobec czego podatnik złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Sąd uznał skargę podatnika za bezpodstawną i ją oddalił. Sąd orzekł, że jeśli podatnik dołącza bezpłatny gadżet do sprzedawanego towaru, powinien wykazać podatek należny od wartości tego gadżetu.
W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, ze w sprawie ma miejsce sprzedaż kosmetyków i przekazanie towarów, o którym jest mowa w art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). W myśl tego przepisu dostawa towarów to także przekazanie przez podatnika towarów bez wynagrodzenia.
Dlatego też w przypadku, który ma miejsce w sprawie, podatnik jest zobowiązany do oddzielnego opodatkowania zestawu kosmetyków i gadżetu, niezależnie od podatku naliczonego w cenie zestawu kosmetyków - stwierdził sąd.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 maja 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 2752/06
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?