Czy każdy emeryt ma obowiązek powiadomić o "dorabianiu" ZUS?

Na początku każdego roku zarobkujący emeryci i renciści muszą powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub inne organy rentowe wypłacające im świadczenia o uzyskanych przychodach oraz o wybranym trybie ich rozliczenia. Obowiązku tego nie mają emeryci, którzy ukończyli 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) przed podjęciem działalności zarobkowej mającej wpływ na pobieranie lub wysokość świadczenia.


W Polsce nie ma generalnych przepisów w sprawie równoczesnego pobierania emerytur i rent oraz osiągania przychodów z działalności zarobkowej. Ale pewne rozwiązania, w tym dotyczące obowiązku informowania organów rentowych o uzyskanych przychodach, są podobne dla wszystkich świadczenioborców. Omówienie zaczniemy od ich najliczniejszej grupy - od objętych przepisami ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm., dalej: ustawa).

Porady prawne

Rzeczpospolita 11.01.2005 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Salomon 2014-12-15 12:01:50

    Komentarz napisany w stylu polskiego legislatora sejmowego, jak żartobliwie poniżej zaprezentowany: "Wszyscy obywatele Rzeczypospolitej mają obowiązek, na poczatku każdego roku, zawiadamiac ZUS o zarabianiu i swoich dochodach. Obowiązku tego nie mają Ci obywatele, którzy nie są emerytami w wieku do 60 lat- kobieta i 65 lat- mężczyzna, na tzw. wcześniejszych emeryturach i rencistami, z dalszymi wyjątkami". ======================== Zatem emeryt dorabiający dowolną kwotę w dowolny sposób, mający ukończone 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna, nie musi zawiadamić ZUS o czymkowlwiek innym, poza zmianą adresu zamieszkania i konta bankowego, na które otrzymuje świadczenie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika