Czy każdy sposób na uniknięcie podatku jest obejściem prawa?

Przedsiębiorcy boją się, że jeśli wymyślą, jak zysk spółki obronić przed fiskusem, to spotka ich zarzut obejścia prawa. Czy mają czego się bać?

(...)— Ustawa o CIT i PIT nie przewiduje sytuacji, że osoba prawna — podatnik CIT, kończy swoją działalność wskutek przekształcenia, a kontynuuje ją inny podatnik, tym razem osoba fizyczna. W spółkach osobowych podatnikami są jej wspólnicy, a nie spółka — informuje Rafał Szymkowiak, radca prawny z kancelarii dr Ziemski & Partners.

Porady prawne

(...)— Nie ma ani w PIT, ani w CIT przepisu nakazującego opodatkowanie czy to spółki, czy jej wspólników na dzień przekształcenia — mówi Paweł Zgliński.

Oznaczać to musi, zdaniem Rafała Szymkowiaka, brak opodatkowania zysków z lat ubiegłych w momencie przekształcenia osoby prawnej w spółkę osobową. Nie ma również, zdaniem eksperta, przepisów prawnych, które byłyby podstawą do opodatkowania wspólników spółek osobowych w razie dysponowania zyskami powstałymi za czasów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Puls Biznesu 8.11.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika