O planach zmian odnośnie naboru ławników i ich wynagradzania czytamy w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”. Już wkrótce projekt nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych będzie dyskutowany na posiedzeniu rządu.
Jakie zmiany chce wprowadzić resort? Ławnicy dostaną wyższe wynagrodzenie- za udział w rozprawie lub posiedzeniu, uczestnictwo w naradzie nad wyrokiem lub w posiedzeniu rady ławniczej. Przy wyborze kandydata istotny będzie udział policji. Ważne jest bowiem, by funkcję tą sprawowali kandydaci „o niewątpliwie nieskazitelnym charakterze”. Policja będzie więc sprawdzać, czy kandydat na ławnika naruszał prawo, był uzależniony od narkotyków lub alkoholu. Sam przyszły ławnik będzie musiał przedłożyć m. in. zaświadczenie o niekaralności i o dobrym stanie zdrowia. W projekcie pojawia się też regulacja pozwalająca na kandydowanie osób zatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą lub mieszkających w danej gminie co najmniej przez rok.
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” wskazuje, że wciąż maleje liczba ławników, nowelizacje procedur cywilnej i karnej ograniczyły ich udział w procesach. Niemniej, ważne jest, by szczególnie w sprawach o poważne przestępstwa, zagrożone wysoką karą, wypowiadały się także osoby, które kierują się nie tylko literą prawa ale też życiowym doświadczeniem i „ludzkim spojrzeniem” na sprawę.