Czy ławnicy są jeszcze potrzebni?

O planach zmian odnośnie naboru ławników i ich wynagradzania czytamy w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”. Już wkrótce projekt nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych będzie dyskutowany na posiedzeniu rządu.

Jakie zmiany chce wprowadzić resort? Ławnicy dostaną wyższe wynagrodzenie- za udział w rozprawie lub posiedzeniu, uczestnictwo w naradzie nad wyrokiem lub w posiedzeniu rady ławniczej. Przy wyborze kandydata istotny będzie udział policji. Ważne jest bowiem, by funkcję tą sprawowali kandydaci „o niewątpliwie nieskazitelnym charakterze”. Policja będzie więc sprawdzać, czy kandydat na ławnika naruszał prawo, był uzależniony od narkotyków lub alkoholu. Sam przyszły ławnik będzie musiał przedłożyć m. in. zaświadczenie o niekaralności i o dobrym stanie zdrowia. W projekcie pojawia się też regulacja pozwalająca na kandydowanie osób zatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą lub mieszkających w danej gminie co najmniej przez rok.

Porady prawne

Dziennikarz „Rzeczpospolitej” wskazuje, że wciąż maleje liczba ławników, nowelizacje procedur cywilnej i karnej ograniczyły ich udział w procesach. Niemniej, ważne jest, by szczególnie w sprawach o poważne przestępstwa, zagrożone wysoką karą, wypowiadały się także osoby, które kierują się nie tylko literą prawa ale też życiowym doświadczeniem i „ludzkim spojrzeniem” na sprawę.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • apmar 2012-09-12 09:54:09

    Ławnika głos w sprawie ma takie samo znaczenie jak Żyda w czasie okupacji.

  • as 2012-09-11 23:05:50

    Nie wystarczy ukończyć resocjalizacji aby umieć rozwiązywać pisze się nie wystarczy ukonczyć resocjalizację

  • C.K. 2012-09-10 12:19:48

    Czy ławnicy są potrzebni- napewno tak. Mało tego uważam że powinni być obecni na każdej sprawie. Faktycznie ławnicy są weryfikowani już teraz pod kontem niekaralności, nieposzlakowanej opinii i weryfikuje się ich nim podejmie się ostateczną decyzję. Tak naprawdę ciągle opowiada się tylko ile to powinni otrzymywać i że nie ma chętnych do pełnienia tej funkcji, a pieniędzy jak nie było tak nie ma. Sądzę że nie trzeba kończyć prawa aby zostać ławnikiem, jest jednak niezbędne szkolenie i zaangażowanie w to co się robi. Każda praca wymaga motywacji i pewnego doświadczenia. Funkcja ławnika czy kuratora, to delikatne sprawy ludzkie, trzeba mieć odpowiednie podejście, być komunikatywnym i mieć doświadczenie. Nie wystarczy ukończyć resocjalizacji aby umieć rozwiązywać problemy ludzkie, nie wystarczy chcieć, trzeba umieć, poznać, pomóc, i traktować człowieka godnie i właściwie. Mimo iż często ludzie z którymi trzeba pracować sami nie chcą sobie pomóc lub nawet ich działania to destrukcyjne nastawienie do wszystkiego i wszystkich. Jest to delikatna i wrażliwa materia. Warto być przygotowanym na takie rzeczy nim podejmie się decyzję : ?chcę zostać ławnikiem, chcę zostać kuratorem?. Nie dość że nie ma tutaj większych pieniędzy to jeszcze często to co się otrzymuje i tak zazwyczaj wydaje się na batony, cukierki, ciastka itp. dla dzieci których rodzice mają np.: kuratora. Jest to temat który wart jest uwagi ,a pracę np: kuratora powinien wspierać psycholog, oraz osoby z tzw III sektora czyli organizacje pozarządowe które warto w naszym kraju motywować i dać im kompetencje. Czy jednak sa na to pieniądze?...


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika