Temat afery taśmowej w mediach, skłonił mnie do opisania podsłuchów czy też nagrań z punktu widzenia ich legalności.
Czy możemy legalnie podsłuchiwać innych?
Niestety nie.
Podsłuchiwanie oraz nagrywanie rozmów bez wiedzy i zgody osób rejestrowanych jest zasadniczo nielegalne. Prawo przewiduje dwa rodzaje legalnych podsłuchów – procesowy i podejmowany w ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych.
Podsłuch i nagrywanie w ramach postępowania karnego stosowane są z inicjatywy prokuratury w celu wykrycia i uzyskania dowodów dla toczącego się postępowania lub zapobieżenia popełnieniu nowego przestępstwa. Może być stosowany w przypadku najcięższych czynów – m. in. zabójstwa, handlu ludźmi, uprowadzenia, okupu, uprowadzenia statku czy samolotu, szpiegostwa i zorganizowanej grupy przestępczej.

Do podsłuchu w toku czynności operacyjno-rozpoznawczych upoważnione są wyłącznie określone organy – Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Straż Graniczna, Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służba Wywiadu Wojskowego i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Może on być podejmowany w celu rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw i wykroczeń.
Poza tymi przypadkami podsłuchiwanie i utrwalanie rozmów jest zasadniczo nielegalne.
Co z detektywami?
Możliwość podsłuchiwania i nagrywania rozmów przez licencjonowanych detektywów była zasadniczo możliwa do 2013 roku. Wtedy zapadło orzeczenie Sądu Najwyższego (I KZP 17/2013) wyjaśniające, iż detektywi nie mogą w swojej działalności uzyskiwać dowodów podejmując czynności przeznaczone (i tak wyjątkowo) dla innych organów.
Jaka grozi za podłuchowanie kara?
267 k.k.
§ 1.Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.
§ 3.Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.
Jak więc wynika z powyższego zakładanie i korzystanie z urządzenia podsłuchowego podlega karze grzywny, ograniczenia wolności czy też pozbawienia wolności do lat dwóch. Ściganie ma miejsce na wniosek pokrzywdzonego.
Nagrywany może także podjąć próbę ochrony z punktu widzenia jego dóbr osobistych (czci, dobreo imienia).
Czy mogę wykorzystać nagrania w postępowaniu sądowym?
Jeśli nagranie jest zrobione legalnie – za zgodą i widzą nagrywanego – nie ma przeszkód aby zostało ono wykorzystane w postępowaniu sądowym. Gdyby natomiast nagranie dokonane zostało nielegalnie, sąd powinien odmówić dopuszczenia dowodu.
W takich obydwu okolicznościach to sąd jednak decyduje o dopuszczeniu takiego dowodu do materiału postępowania.
(pg)

Potrzebujesz porady prawnej?
Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i (...)
Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące dostępu cudzoziemców z państw spoza UE/EOG do polskiego rynku pracy. Zmiany dotyczą głównie pracy krótkoterminowej i sezonowej. Ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/36/UE z dnia 26 (...)
Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...
Wniosek o emeryturę w obniżonym wieku można już składać Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Od 1 września br. można złożyć wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) na podstawie zmienionych przepisów. - "Od 1 września uprawnieni mogą składać (...)
PUE ZUS – obowiązek założenia profilu dla płatników składek
Kogo obejmie wymóg posiadania konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS? Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Umożliwi ono załatwianie spraw w ZUS online - w dowolnym miejscu i czasie. Obowiązek założenia konta na PUE ZUS wynika ze zmian w prawie (art. 1 pkt 15 i art. 15 (...)
Czy dowód z nagrania może zostać użyty w postępowaniu cywilnym?
Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ możliwość użycia w postępowaniu cywilnym dowodu z nagrania zależy od wielu elementów kształtujących stan faktyczny w danej sprawie i każdorazowo decyzja o użyciu takiego dowodu powinna byś poprzedzona wnikliwą analizą danego stanu faktycznego i materiału dowodowego. W niniejszym artykule zostanie przybliżona (...)
Zasady stosowania monitoringu wizyjnego w miejscu pracy
Montujesz kamery w miejscu pracy. Sprawdź, o czym należy pamiętać Zasady stosowania monitoringu wizyjnego w miejscu pracy reguluje Kodeks pracy. Jednak pamiętajmy, że w momencie nagrywania obrazu przez kamery, obejmującego wizerunek pracowników, dochodzi do przetwarzania danych osobowych. Zatem pracodawca w tym przypadku powinien również brać pod uwagę (...)
W ostatnich latach coraz powszechniejszą stała się sytuacja, kiedy pacjent stara się utrwalać przebieg procesu swojego leczenia, najczęściej wykorzystując do tego celu możliwości, jakie daje mu telefon komórkowy (wyposażone w aparat fotograficzny, kamerę oraz dyktafon). Potajemne nagrywanie różnych sytuacji przestało być domeną życia publicznego, a zwłaszcza polityki, (...)
Projekt ustawy o dostępności w konsultacjach
95% audycji w TV z napisami i audiodeskrypcją, możliwość zdawania egzaminu na prawo jazdy przez osobę niepełnosprawną w dostosowanym do jej potrzeb samochodzie, grzywny za brak dostępności – to tylko część z rozwiązań, które znalazły się w projekcie ustawy o dostępności, przedstawionym przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Po co nam ustawa o dostępności? Projekt (...)
Jakich wydatków dotyczy zwrot VAT za materiały budowlane?
Kto może się ubiegać o zwrot VAT? Zwroty osobom fizycznym części wydatków, poniesionych przez nie na zakup materiałów budowlanych w związku z budową lub remontem budynków mieszkalnych czy ich części wraz z infrastrukturą, mają być pokryte z budżetu państwa i wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Osobą fizyczną jest każdy człowiek od urodzenia (...)
Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?
Sprzedajesz towary lub usługi i nie jesteś pewien czy używasz poprawnej klasyfikacji lub właściwej stawki VAT? Poproś o interpretację Krajową Informację Skarbową - złóż wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS) i skorzystaj z ochrony prawnej. ##baner## Jakich stawek VAT dotyczy WIS? 1 kwietnia 2020 r. wejdzie w życie tzw. nowa matryca stawek VAT, czyli katalog (...)
Wiążąca informacja stawkowa (WIS) od 1 listopada 2019 r.
WIS - czyli co? Wiążąca informacja stawkowa (WIS) to decyzja, która ułatwi podatnikom stosowanie przepisów dotyczących stawek podatku od towarów i usług (VAT) i zapewni im w tym zakresie odpowiednią ochronę. WIS będzie wiązać organ podatkowy wobec podatnika, dla którego została wydana – w odniesieniu do towaru albo usługi, która jest (...)
Wytyczne dla funkcjonowania stacji paliw w trakcie epidemii
Ministerstwo Rozwoju z Głównym Inspektorem Sanitarnym wytyczne dla funkcjonowania stacji paliw w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Dotyczą one tzw. strefy zielonej. Co z nich wynika? Nowe, inne zasady bezpieczeństwa obowiązują zaś dla powiatów w strefie czerwonej i żółtej. ##baner## Cel wytycznych Celem wdrażanych procedur jest: Dodatkowe zwiększenie (...)
Wytyczne dla organizatorów targów w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce
Ministerstwo Rozwoju z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowały wytyczne dla organizatorów targów w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce. Obowiązują one w strefach zielonych. Co z nich wynika? ##baner## Cel Celem wdrażanych procedur jest: Zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia wszystkich uczestników targów oraz pracowników obsługujących (...)
Czy afera Stella Maris skończy się bez rozprawy?
Głośna afera Stella Maris może zakończyć się bez procesu sądowego – dowiedziała się nieoficjalnie telewizja TVN. Marek Słomczyński, obrońca oskarżonego ks. Zbigniewa B., powiedział, że będzie wnioskował o posiedzenie sądu bez rozprawy i o wyrażenie zgody na to, by jego klient mógł dobrowolne poddać się karze. (...)O przywłaszczenie większości z kwoty 17,5 mln zł odpowiadają (...)
CBOS: najgorszy wynik w historii gabinetu Tuska
W grudniu liczba zwolenników obecnego rządu zrównała się z liczbą jego przeciwników - wynosi po 31 proc. W listopadzie 2007 roku gabinet Tuska startował z poparciem 54 proc. Polaków przy 19 proc. oponentów - przypomina Gazeta Wyborcza. - Dotychczas mimo zarzutów braku skuteczności tej ekipy opinia publiczna wykazywała zrozumienie. Wiarygodność (...)
Prawdziwa burza wybuchła po naszej informacji, że Ministerstwo Sprawiedliwości nie przeprowadzi we wrześniu naboru na aplikacje sądową i prokuratorską. Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości, ostro ocenił wczoraj podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej działania ministerstwa, które odstąpiło od przeprowadzenia tegorocznych egzaminów na aplikacje. Rzeczpospolita (...)
Wyroki w sprawie afery gruntowej
Sąd Rejonowy w Warszawie orzekł o winie oskarżonych w sprawie afery gruntowej. Piotr Ryba został skazany na 2,5 roku pozbawienia wolności z zaliczeniem 11 miesięcy aresztu tymczasowego na karę pozbawienia wolności. Andrzej K. został skazany na grzywnę w wysokości 300 stawek po 150 zł, z zaliczeniem pół roku aresztu tymczasowego na niniejszą grzywnę.Piotr Robert Ryba i Andrzej Stanisław (...)