Czy obowiązki wobec ubezpieczyciela mogą wynikać z regulaminu?

Art. 826 stanowi, że w razie wypadku ubezpieczający obowiązany jest użyć wszelkich dostępnych mu środków w celu zmniejszenia szkody w ubezpieczonym mieniu oraz w celu zabezpieczenia bezpośrednio zagrożonego mienia przed szkodą. Jeżeli ubezpieczający dopuścił się rażącego niedbalstwa w wykonaniu powyższych obowiązków, odszkodowanie się nie należy, chyba że zapłata całości lub części odszkodowania odpowiada w danych okolicznościach zasadom współżycia społecznego albo interesom gospodarki narodowej.

Sąd Najwyższy stwierdził, że przepis art. 826 § 1 i 2 k.c. stosuje się w razie niewykonania przez ubezpieczającego, przewidzianego w ogólnych warunkach ubezpieczenia, obowiązku zawiadomienia ubezpieczyciela o kradzieży pojazdu.

Wynika z tego, iż obowiązek użycia wszelkich dostępnych środków w celu zapobieżenia lub zmniejszenia szkodzie może zostać nałożony na ubezpieczonego w drodze ogólnych warunków umów. By jednak taki wzorzec umowny wiązał drugą stronę, musi zostać jej doręczony przy zawarciu umowy.

Uchwała Sądu Najwyższego (Izba Cywilna) z 5 sierpnia 2004 r. III CZP 40/04

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.