Czy podatek Religi może zostać utrzymany?

Ministerstwo Zdrowia podało następujące sprostowanie do doniesień prasowych:

„W związku z nieprawdziwymi informacjami opublikowanymi w dniu 4 sierpnia 2008 w artykułach „Minister Zdrowia ostrzega: podatek Religi może zostać utrzymany" i „Kopacz nie wyklucza wzrostu cen ubezpieczeń OC" autorstwa Pani Katarzyny Bartman oświadczam, że Ministerstwo Zdrowia nie planowało i nie planuje podwyższania ryczałtowej składki płaconej przez firmy ubezpieczeniowe na pokrycie kosztów leczenia ofiar wypadków. Projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw zakłada bowiem zniesienie obowiązku odprowadzania comiesięcznej składki w formie ryczałtu, jaki firmy ubezpieczeniowe są obowiązane uiszczać zgodnie z obecnie obowiązującym prawem (tzw. „podatek Religi").

Porady prawne

Ministerstwo Zdrowia proponuje zastąpienie opłaty ryczałtowej przekazywanej przez zakłady ubezpieczeń do Narodowego Funduszu Zdrowia, regulacją wprowadzającą regres kosztów leczenia ofiar wypadków, który zdaniem m.in. Polskiej Izby Ubezpieczeń jest znacznie korzystniejszym sposobem uregulowania odpowiedzialności finansowej sprawców za skutki spowodowanych przez siebie zdarzeń.

Pani Minister Ewa Kopacz nigdy nie planowała podnoszenia wysokości tzw. „podatku Religi" - wręcz przeciwnie - z całą determinacją dąży do jego likwidacji. Dlatego też stwierdzenie zawarte w artykule:"‘(...) Nie wykluczam w takim wypadku podniesienia podatku Religi z 12 do 20 proc.' jest nie tylko nieuprawnione ale także nieprawdziwe."

Z poważaniem
/-/ Jakub Gołąb

Źródło: www.mz.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika