Czy Polska wprowadzi dyrektywę medyczną?

Ministerstwo Zdrowia uważa, że Polska nie ma konieczności wdrażania dyrektywy medycznej, jeśli zagrożony miałby być system ochrony zdrowia – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Dyrektywa przyjęta przez Parlament Europejski ma umożliwiać obywatelom państw członkowskich Unii leczenie w innych krajach członkowskich za zwrotem kosztów takiego leczenia. Członkowie wspólnoty dostali czas do 2013 r. na wdrożenie zapisów dyrektywy do swojego porządku prawnego. Koszty wprowadzenia tego rodzaju zmian oszacowano wstępnie na ponad 3 mld zł, jednak należy tutaj doliczyć jeszcze wydatki związane m.in. z utworzeniem krajowego punktu do spraw transgranicznej opieki zdrowotnej, który zgodnie z dyrektywą musi utworzyć każdy kraj.

Porady prawne

Zdaniem rzecznika Ministerstwa Zdrowia Polska argumentując niewprowadzanie przyjętej przez Parlament dyrektywy medycznej może powoływać się na art. 168 ust. 7 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który jest gwarancją respektowania kompetencji państw członkowskich w zakresie kształtowania polityki zdrowotnej oraz organizacji krajowych systemów ochrony zdrowia.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika