Czy sąd może w postępowaniu upominawczym wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym?
W sprawach gospodarczych istotna jest szybkość działania dlatego kodeks postępowania cywilnego wprowadza w art. 479[17] wyjątek od procesowej zasady, iż wyrok zapada po przeprowadzeniu rozprawy i jej zamknięciu oraz ogranicza zasadę jawności procesu. Wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym jest wg. art. 479[17] kodeksu postępowania cywilnego, dopuszczalne w dwóch sytuacjach:
-gdy pozwany skutecznie uznał powództwo,
-gdy po złożeniu przez strony pism procesowych i dokumentów sąd stwierdzi na ich podstawie, że sprawa została dostatecznie wyjaśniona do stanowczego rozstrzygnięcia.
Wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym jest możliwe jedynie w ramach wstępnego badania sprawy czyli przed rozpoczęciem rozprawy. Zatem w sytuacji gdy odbyła się choćby jedna rozprawa wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym staje się niedopuszczalne.
W postępowaniu upominawczym w razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc. Wniesienie sprzeciwu wywołuje konieczność zastosowania w sprawie właściwych przepisów procesowych, a więc konieczność wyznaczenia rozprawy w celu rozstrzygnięcia sprawy (art. 505 §1 k.p.c.). W związku z tym w postępowaniach w sprawach gospodarczych prowadzonych w postępowaniu upominawczym nie ma możliwości rozpoznania sprawy (wszczętej na skutek wniesienia sprzeciwu) na posiedzeniu niejawnym.
Zostało to potwierdzone przez SN w uchwale z dnia 17 lutego 2004 zgodnie z którą:
W sprawach gospodarczych w razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym jest niedopuszczalne (art. 505 § 1 w związku z art. 47917 k.p.c.).

Uchwała z dnia 17 lutego 2004 sygn. III CZ/P 118/03, źródło: Biuletyn SN.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?