Czy sędzia komisarz nie będzie już musiał wyrażać zgody na wykonania każdego zobowiązania?
Wadliwy przepis art. 88 prawa upadłościowego i naprawczego powoduje, iż sędzia komisarz faktycznie zmuszony jest sprawować zarząd upadłym przedsiębiorstwem. To nie wydaje się ani słuszne, ani rozsądne.
(...)Mimo widocznej woli ustawodawcy, by - nie naruszając uprawnień wierzycieli - chronić jak najbardziej istnienie zagrożonych przedsiębiorstw i dbać w ten sposób o zachowanie miejsc pracy, nie ustrzegł się on błędów, które osiągnięcie tego celu znacznie utrudniają, a mogą nawet uniemożliwić.Przykładem takiego błędu wydaje się treść art. 88.
(...)Zgodnie z treścią art. 152 ust. 1 pun: "Sędzia komisarz kieruje tokiem postępowania, sprawuje nadzór nad czynnościami syndyka, nadzorcy sądowego i zarządcy, oznacza czynności, których syndykowi, nadzorcy lub zarządcy nie wolno wykonywać bez jego zezwolenia lub bez zgody rady wierzycieli, jak również zwraca uwagę na popełnione przez nich uchybienia".
Ma zatem wystarczającą możliwość zareagowania, zawsze gdy w działaniu zarządcy (także zarządu własnego upadłego) dostrzeże jakiekolwiek nieprawidłowości.
Rzeczpospolita 24.02.2006 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?