Czy tymczasowe aresztowanie może być stosowane podczas odroczenia ekstradycji?
Art. 19 Europejskiej Konwencji o ekstradycji (Dz. U. 1994 r., Nr 70, poz. 307) stanowi, że strona wezwana, po podjęciu decyzji w sprawie wniosku o wydanie, może odroczyć wydanie poszukiwanej osoby w związku z jej ściganiem na terytorium tej strony albo jeżeli ta osoba już została skazana, w celu odbycia przez nią na terytorium tej strony kary za przestępstwo inne niż to, za które żąda się wydania. Natomiast art. 249 § 4 k. p. k. przewiduje, iż środki zapobiegawcze mogą być stosowane aż do chwili rozpoczęcia wykonania kary. Przepis niniejszy stosuje się do tymczasowego aresztowania tylko w razie orzeczenia kary pozbawienia wolności.
Sąd Najwyższy stwierdził, że art. 249 § 4 kodeksu postępowania karnego (Dz. U. 1997 r., Nr 89, poz. 555 ze zmianami) stanowi podstawę stosowania tymczasowego aresztowania wobec osoby ściganej, w stosunku do której Minister Sprawiedliwości, na podstawie art. 19 Europejskiej konwencji o ekstradycji, postanowił o odroczeniu jej wydania.

W gestii Ministra Sprawiedliwości pozostaje decyzja czy poszukiwaną osobę wydać czy może zastosować tymczasowe aresztowanie w stosunku do podejrzanego. Z konwencji wynika, że odroczenie wydania osoby poszukiwanej jest dopuszczalne w dwóch przypadkach: w razie skazania osoby poszukiwanej na terytorium strony zobowiązanej do jej wydania oraz w razie jej ścigania.
Uchwała Sądu Najwyższego(Izba Karna) z dnia 26 sierpnia 2004 r. I KZP 16/04
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?