Czy zrzeczenie się wynagrodzenia jest skuteczne?
Art. 84 Kodeksu pracy stanowi, że pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę. Jaki będzie skutek, jeżeli pracownik i pracodawca uzgodnią inaczej?
Bezwzględny charakter prawny zakazu zrzeczenia się przez pracownika wynagrodzenia za pracę (art. 84 KP) powoduje nieważność niekorzystnego dla niego uzgodnienia, że wynagrodzenie otrzymane z tytułu łączącej równocześnie strony umowy agencyjnej będzie stanowiło zaspokojenie roszczenia o wynagrodzenie za pracę.
Oznacza to, że nawet jeżeli pracownik i pracodawca uzgodnią w sposób pośredni - niekorzystny dla pracownika, że zrzeka się on wynagrodzenia za pracę, to takie ustalenia umowy o pracę będą nieważne.

Wyrok SN z 2 lutego 2001 r. (I PKN 225/00; OSNAP 2002/20/487)
Obecnie należy zwrócić uwagę na dopuszczalną pracę wolontariuszy i uregulowanie prawem ich statusu. Należy jednak podkreślić, że świadczenia mogą być przez nich wykonywane tylko w pewnych ściśle określonych prawem przypadkach i na rzecz tylko niektórych podmiotów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?