Definicja budownictwa społecznego umożliwi stosowanie niższego VAT w budownictwie

Dlaczego wprowadzenie definicji budownictwa społecznego jest tak ważne?

Wprowadzenie do ustawy o VAT definicji budownictwa społecznego ma zapobiec podwyżce podatku VAT od 2008 r. z 7 do 22 proc. na mieszkania i domy jednorodzinne. Z dniem 31 grudnia 2007 r. kończy się bowiem wynegocjowany w Traktacie Akcesyjnym okres przejściowy, pozwalający na stosowanie obniżonej 7-proc. stawki VAT w budownictwie.

W myśl projektu zmian w ustawie o VAT. od 1 stycznia 2008 r. preferencyjną 7-proc. stawką VAT mają być objęte nowe mieszkania o powierzchni do 150 mkw. oraz domy jednorodzinne do 300 mkw., kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych. To znacznie więcej niż przewidywał projekt rządowy, w którym zapisano limity wynoszące 220 mkw. dla domów i 120 mkw. dla mieszkań. Wyższa 22-proc. stawka VAT ma obowiązywać za każdy dodatkowy metr powierzchni użytkowej. Nowelizacja nie zawiera ograniczeń w stosowaniu niższej stawki w odniesieniu do dostawy garaży przynależnych do budynku mieszkalnego ani takich pomieszczeń, jak sauna czy basen. 

Porady prawne

Definicją budownictwa społecznego zostaną również objęte domy opieki społecznej, internaty, domy studenckie, domy dziecka. Projekt nie przewiduje żadnych ograniczeń w stosowaniu preferencyjnej stawki w odniesieniu do remontów. Po 31 grudnia 2007 r. praktycznie wszystkie remonty domów i mieszkań zachowałyby preferencyjną 7-proc. stawkę VAT.

Jakie zmiany mają dotyczyć

zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym?

Sejm będzie też glosował nad zmianami w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Projekt zmian w ustawie o zwrocie niektórych wydatków (…) bezterminowo przedłuża możliwość odzyskania części wydatków na materiały budowlane, ponoszonych przez osoby budujące domy tzw. systemem gospodarczym, czyli we własnym zakresie. W obecnym stanie prawnym o zwrot można się ubiegać tylko do końca 2007 r. Chodzi o zwrot różnicy między stawkami 7 proc. i 22 proc. za materiały kupione od 1 maja 2004 r., na które po tej dacie podatek wzrósł z 7 do 22 proc.

Podstawa prawna:

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (druki nr 1928 i 2080

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika