Doniesienie o przestępstwie a dobra osobiste

W zawiadomieniu skierowanym do policji czy prokuratury można legalnie postawić zarzuty, które normalnie powodowałyby odpowiedzialność za naruszenie dobrego imienia.

W szczególności doniesienie dokonane przez pracownika nie musi obciążać pracodawcy.

(...)Przypomnijmy, że zgodnie z art. 304 kodeksu postępowania karnego każdy, kto dowie się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Sąd apelacyjny zmienił wyrok i oddalił pozew Jacka S. Uznał, że mimo negatywnego wydźwięku tego zdarzenia dla powoda, nie można mówić o bezprawności działania pracownika Toi Toi. Jeśli zaś nie było bezprawności, to nie ma naruszenia dóbr osobistych. Poza tym SA podzielił argument pozwanej spółki, że zawiadomienie policji nie należało do obowiązków ich pracownika. A tylko w takim wypadku (na postawie art. 120 § 1 kodeksu pracy) do naprawienia szkody wyrządzonej osobie trzeciej zobowiązany jest pracodawca (sygn. IACa1213/06)

Porady prawne

Rzeczpospolita 10.04.2007 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • mika 2012-04-02 20:52:46

    komu i gdzie można zgłosić fakt pomówienia? pewne osoby piszą nie prawdę o młodej matce która straciła dziecko w przykrych okolicznościach. robią z niej wariatkę którą nie jest.proszę o pomoc


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika