Dyrektywa a odpowiedzialność karna

Przed sądami włoskimi toczyły się postępowania przeciwko kilku osobom oskarżonym o dokonanie w przeszłości nieprawdziwych zapisów rachunkowych. Natomiast w 2002 r. we Włoszech weszły w życie nowe przepisy karne dotyczące tych czynów zabronionych, łagodniejsze niż poprzednie, które uniemożliwiłyby ściganie karne oskarżonych, m.in. ze względu na skrócony termin przedawnienia. W takim stanie faktycznym sądy krajowe, przed którymi toczyły się postępowania, zwróciły się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z zapytaniami wstępnymi.

Porady prawne

W wyroku z 3 maja 2005 r. Trybunał orzekł, co następuje:

W takich okolicznościach, jak mające miejsce w postępowaniu głównym, I Dyrektywa Rady 68/151/EWG z dnia 9 marca 1968 r. w sprawie koordynacji gwarancji, jakie są wymagane w Państwach Członkowskich od spółek w rozumieniu art. 58 akapit drugi Traktatu, w celu uzyskania ich równoważności w całej Wspólnocie, dla zapewnienia ochrony interesów zarówno wspólników, jak i osób trzecich nie może być powoływana jako taka przez organy Państwa Członkowskiego w stosunku do oskarżonych w postępowaniu karnym, z tego względu, że dyrektywa, sama z siebie i niezależnie od krajowego ustawodawstwa przyjętego przez Państwo Członkowskie w celu jej implementacji, nie może skutkować ustaleniem lub zaostrzeniem odpowiedzialności karnej oskarżonych.

Art. 6 I Dyrektywy nakłada bowiem na państwa członkowskie UE obowiązek ustanowienia odpowiedniego systemu kar za brak ujawnienia bilansu i rachunku zysków i strat, a ponadto przewiduje taki obowiązek, w przypadku gdy dokumenty te nie zostały ujawnione w sposób przewidziany w tej Dyrektywie (np. co do prawdziwości). Państwa członkowskie, zachowując prawo doboru kar, mają jednak obowiązek czuwania, aby były one skuteczne, proporcjonalne i odstraszające.

Orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w połączonych sprawach Silvio Berlusconi (C-387/02), Sergio Adelchi (C-391/02), Marcello Dell'Utri and Others (C-403/02) - Włochy, źródło: http://curia.eu.int/


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika