Egzekucja z wynagrodzenia przelanego na zajęte konto
Pobory przelane na rachunek bankowy nie przestają być wynagrodzeniem za pracę, choć jednocześnie stają się wierzytelnością z rachunku bankowego
(...)Pracodawca przelewa wynagrodzenie na rachunek bankowy po dokonaniu dozwolonych przez prawo umniejszeń, na kontro wpływa więc część poborów wolna od egzekucji. Ale jego rachunek zajmuje komornik (z tytułu prowadzonej tym razem egzekucji z rachunku bankowego).
(...)Pracownik nie powinien obawiać się, że sposób wypłaty wynagrodzenia, czyli element czysto techniczny, wpłynie istotnie na zakres jego praw związanych z ochroną wynagrodzenia.
(...)Jeśli dysponuje wiedzą na temat zakresu umniejszeń wynagrodzenia, dokonanych przez pracodawcę w związku z prowadzoną egzekucją, powinien zawiadomić komornika - w ustawowym terminie siedmiu dni - "oprzeszkodzie do przekazania zajętej kwoty" (art. 889 §1 pkt 1 k.p.c.).
(...)Miejmy nadzieję, że dyskusja wywołana wyrokiem Sądu Najwyższego z 20 stycznia 2005 r. (II CK 375/04) na nowo pozwoli spojrzeć także na relacje k. p. i k.p.c.
Rzeczpospolita 7.02.2006 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?