Ekshumacja a wola rodziny
Ekshumacja zwłok to często jedyna szansa na zakończenie ciągnącego się latami śledztwa - twierdzi Rzeczpospolita. To rzadko stosowana metoda bo musi mieć swoje uzasadnienie - przekonuje na jej łamach krakowski prokurator Jacek Skała.
Zgodnie z Ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana:
1) na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem właściwego inspektora sanitarnego (a więc przede wszystkim rodziny),
2) na zarządzenie prokuratora lub sądu,
3) na podstawie decyzji właściwego inspektora sanitarnego w razie zajęcia terenu cmentarza na inny cel.
Według przepisów wola rodziny nie jest wiążąca dla przeprowadzenia ekshumacji. Na ogół jednak zdanie bliskich się uwzględnia i jej wolę respektuje - wyjaśnia w wywiadzie dla Rzeczpospolitej prof. Jacek Kruszyński z Uniwersytetu Warszawskiego.
Dobro śledztwa winno być jednak sprawą nadrzędną - co potwierdza na łamach Rzeczpospolitej radomski prokurator Jacek Węglak. Jednocześnie również on zwraca uwagę, że ekshumacja to ostateczny środek weryfikacji dowodów.
Obecnie istnieją już technologie, które być może wyeliminują potrzebą ekshumacji. W technice kryminalistycznej wykorzystuje się tomograf komputerowy dla rekonstrukcji zapisu ciała. Takie metody stosuje w Polsce Zakład Medycyny Sądowej w Krakowie - donosi Rzeczpospolita.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?