Ekspektatywa przekształcenia lokatorskiego we własnościowe jest dziedziczna
Jak wiadomo, lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego jest prawem nie dziedzicznym. Spadkobiercom przysługuje jedynie wniesiony wkład budowlany wniesiony przez zmarłego członka. Prawo lokatorskie może jednak zostac przekształcone we własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Powstaje wówczas ekspektatywa - czyli oczekiwanie na przyznanie własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. W jednym z orzeczeń Sąd Apelacyjny w Warszawie wypowiedział sie co do dziedziczenia tej ekspektatywy. W wyroku z dnia 26 czerwca 1997r., SA zauważył, że:
Roszczenie członka spółdzielni określone w art. 219 § 1 Prawa spółdzielczego jest prawem majątkowym, a jako takie podlega dziedziczeniu na zasadach ogólnych. Fakt, że roszczenie o przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu na własnościowe jest niezbywalne, nie może przemawiać przeciwko jego dziedziczeniu, gdyż tzw. ekspektatywa własnościowego prawa do lokalu również jest niezbywalna, a mimo to dziedziczna. Nie ma żadnego powodu, aby roszczenie członka, któremu już przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu i który złożył wniosek o przekształcenie tego prawa na własnościowe i uiścił w tym celu wkład budowlany, było mniej chronione, a tym samym, aby było „gorsze”, od roszczenia członka nie posiadającego jeszcze spółdzielczego prawa do lokalu, a który posiada jedynie ekspektatywę własnościowego prawa do lokalu.

Wyrok SA w Warszawie z dnia 26 czerwca 1997 r., sygn. I ACa 375/97
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?