Emeryci i renciści tracą, bo nie wiedzą, że można przeliczyć

ZUS powinien informować emerytów i rencistów o tym, że mogą wystąpić o obliczenie nowego świadczenia - uważa rzecznik praw obywatelskich


Chodzi o rencistów oraz te osoby, które przeszły na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym. Mogą one wystąpić o obliczenie nowej emerytury pod warunkiem, że po przyznaniu świadczenia podlegały co najmniej 30 miesięcy ubezpieczeniom społecznym. Taka możliwość przysługuje im na podstawie obowiązującego od 1 lipca 2004 r. art. 53 ust. 4 ustawy emerytalnej. Wedle tego przepisu część socjalna emerytury będzie im obliczona z uwzględnieniem aktualnie obowiązującej kwoty bazowej. Rzecznik praw obywatelskich sygnalizuje, że napływają do niego skargi od emerytów i rencistów, którzy z powodu braku odpowiednich informacji z opóźnieniem skorzystali z możliwości ustalenia na nowo świadczenia. Wiele myślało, że z urzędu zrobi to ZUS i wypłaci je z wyrównaniem od 1 lipca 2004 r. Rzecznik uważa, że zmiana przepisów otwierająca drogę do ustalenia nowej, korzystniejszej podstawy świadczenia dla znacznej grupy osób, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury, powinna nakładać na organ rentowy obowiązek poinformowania zainteresowanych o takiej możliwości.

Porady prawne

Rzeczpospolita 07.03.2006


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika