ETS uznał, że już jednorazowe spotkanie między firmami może stanowić uzgodnioną praktykę niezgodną z europejskim prawem antymonopolowym. (...)Trybunał - interpretując art. 81 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) - przypomniał, że praktyka antykonkurencyjna oznacza rodzaj koordynacji pomiędzy przedsiębiorcami. Nie musi ona co prawda prowadzić do zawarcia formalnej umowy, ale pozwala na współpracę firm, co zagraża konkurencji.(...)Sędziowie uznali też, że jednokrotny kontakt może wystarczyć do tego, aby zainteresowane firmy uzgodniły swoje zachowanie na rynku.
ETS w sprawie porozumień ograniczających konkurencję
Powiązane artykuły
Jakie praktyki ograniczające konkurencję są zakazane?
Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów stoi na straży zapewnienia wolnej konkurencji wśród przedsiębiorców działających na danym rynku. Ustawa ta dzieli praktyki ograniczające (...)
Dzierżawa 2025: Kompletny przewodnik prawny - umowa, obowiązki, prawo pierwokupu
Wszystko o dzierżawie w 2025 roku: jak zawrzeć umowę dzierżawy, jakie są obowiązki stron, prawo pierwokupu nieruchomości rolnych. Praktyczny przewodnik prawny z przykładami.
Okres wypowiedzenia - Ile wynosi i kiedy możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia?
Regulacje Kodeksu pracy przewidują zasadniczo dwa wypadki, których możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia. Pierwszy wynika z art. 36 § 6 k.p., zgodnie z którym strony mogą (...)
Ograniczenia kontroli działalności gospodarczej
Znaczące zmiany w zakresie kontroli weszły w życie już 1 stycznia 2017 r., a kolejne z wejściem w życie tzw. Konstytucji Biznesu, w tym Prawa przedsiębiorców.
Kiedy rodzice zostaną pozbawieni władzy rodzicielskiej?
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd opiekuńczy pozbawia rodziców władzy rodzicielskiej, jeżeli nie może być ona wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice (...)
Co to jest układ zbiorowy pracy?
Układem zbiorowym pracy jest porozumienie zawarte pomiędzy pracodawcą a pracownikami, reprezentowanymi przez zakładową organizację związkową. Porozumienie to określa wzajemne prawa i obowiązki (...)
Podatek u źródła (WHT)
Pojęciem „podatek u źródła” określa się zryczałtowane podatki dochodowe (od osób fizycznych i prawnych), pobierane przez płatników, którzy mają miejsce zamieszkania, (...)
Jak działają wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy?
Publiczne służby zatrudnienia (PSZ) w Polsce tworzy system wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy powoływanych przez władze samorządowe odpowiednio szczebla: wojewódzkiego (...)
Zasada równego traktowania w zatrudnieniu
Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest zasada równego traktowania w zatrudnieniu. W związku z dostosowywaniem prawa polskiego do wymogów prawa Unii Europejskiej, zasada równego traktowania ze (...)
Co charakteryzuje stosunek pracy na podstawie spółdzielczej umowy o pracę?
Spółdzielcze umowy o pracę są zawierane w tzw. spółdzielniach pracy. Przedmiotem gospodarczej działalności tych spółdzielni pracy jest prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą (...)