Fundusze non-UCITS
Można czy nie można oferować w Polsce tytułów uczestnictwa funduszy niezharmonizowanych z państw członkowskich Unii Europejskiej - zastanawia się aplikant radcowski, prawnik w Zespole Rynków Kapitałowych kancelarii prawnej Wierzbowski Eversheds sp.k.
(...)Na europejskim rynku obok funduszy UCITS funkcjonują również fundusze niezharmonizowane (tzw. non-UCITS), czyli takie, które nie spełniają kryteriów określonych przez dyrektywę, w tym w szczególności zasad inwestycyjnych UCITS. Do kategorii non-UCITS należy szereg bardzo różnych rodzajów funduszy, w tym typu hedge, otwarte fundusze nieruchomościowe, fundusze towarowe, fundusze typu private equity, funkcjonujące w niektórych państwach Unii tzw. pracownicze fundusze oszczędnościowe (FCPE) i inne.
(...)Moim zdaniem brak regulacji prawnych odnoszących się do funduszy non-UCITS pochodzących z państw członkowskich Unii nie pozwala na formułowanie zasady, że tego rodzaju fundusze nie mogą oferować w Polsce emitowanych przez siebie tytułów uczestnictwa.
(...)Tym samym przyjąć trzeba, że ustawa nie dotyczy funduszy non-UCITS z siedzibą w innym państwie członkowskim Unii, a oferowanie przez nie tytułów uczestnictwa na terytorium Polski będzie możliwe zgodnie z zasadą swobody świadczenia usług wyrażonej w art. 49 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE).
Oznacza to jednocześnie, że oferowanie w Polsce przez fundusz non-UCITS z innego kraju członkowskiego Unii tytułów uczestnictwa nie musi być objęte normą karną, tj. art. 290 ustawy, jako że ten przepis penalizuje jedynie niezgodne z przepisami ustawy zbywanie jednostek uczestnictwa funduszy UCITS.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?