Gdy decyzja administracyjna narusza prawo wspólnotowe...

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że na sądach oraz organach administracji państw członkowskich Unii Europejskiej może ciążyć obowiązek uchylenia ostatecznej decyzji administracyjnej naruszającej prawo wspólnotowe, nawet jeżeli nie jest to bezpośrednio przewidziane w prawie krajowym - podkreśla asystent w Zespole Prawa Europejskiego i Międzynarodowego w Instytucie Nauk Prawnych PAN, współpracownik kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak

(...)Klucz do rozwiązania tych niełatwych problemów leży prawdopodobnie w określeniu wartości chronionych przez prawo krajowe zasad ostateczności i prawomocności oraz wartości i okoliczności, ze względu na które zasady te doznają ograniczeń. Wówczas także w kontekście wspólnotowym należałoby brać pod uwagę argumenty mające równoważne znaczenie, nawet jeżeli wiązałoby się to z wyjściem poza od dawna wytyczone, bezpieczne szlaki krajowej praktyki orzeczniczej. Ostatnie słowo, co także podkreśla Trybunał, należy jednak zawsze do organu krajowego.

Porady prawne

Rzeczpospolita 29.12.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika