Całe dzielnice miast zamienione w pustkowia, opuszczone osiedla z wielkiej płyty, ulice, przy których nie mieszka ani jeden człowiek. Scenariusz jak z filmu katastroficznego już za niecałe 30 lat może się ziścić w wielu polskich miastach. To właśnie one odczują najbardziej skutki prognozowanego przez Główny Urząd Statystyczny wyludnienia naszego kraju. Z raportu GUS wynika, że w 2035 roku Polaków będzie mniej o ponad dwa miliony. Jednak mają to być głównie mieszkańcy miast i to w niemal wszystkich województwach. Dziś w miastach żyje 23,2 miliona Polaków, a w roku 2035 mieszczuchów będzie 21,2 miliona, co oznacza, że polskie miasta przez najbliższe 27 lat stracą prawie 10 proc. mieszkańców.
GUS o wyludnieniu miast
Powiązane artykuły
Zasiedzenie nieruchomości i rzeczy ruchomych - Poradnik 2025
Kompletny poradnik po zasiedzeniu w 2025 roku. Poznaj warunki, terminy, procedury i koszty nabycia własności przez zasiedzenie nieruchomości i rzeczy ruchomych.
Użytkowanie wieczyste 2025 | Aktualne przepisy i stawki
Wszystko o użytkowaniu wieczystym w 2025 roku: aktualne przepisy, stawki opłat, przekształcenie we własność, terminy i praktyczne porady. Kompletny przewodnik prawny.
Zasady chowania zmarłych w polskim systemie prawnym
Zasady chowania zmarłych zostały wyczerpująco sformułowane w ustawie z dnia 31 stycznia 1959r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych ( Dz. U. z 2000r. Nr 23 poz. 295 ). Zgodnie z art. 12 ust. 1 tej ustawy (...)
Jakie rodzaje dróg wyróżnia się w Polsce?
Drogi w Polsce, pod względem prawnym, dzielimy na drogi publiczne oraz drogi wewnętrzne. Dowiedz się, jakie drogi są publiczne, kto zajmuje się zarządzaniem drogami i jakie ma zadania oraz jakie są (...)
Nabycie przez zasiedzenie użytkowania wieczystego i służebności gruntowej
Przedmiotem zasiedzenia jako sposobu nabycia może być prawo własności lub użytkowania wieczystego. Ponadto służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie - ale tylko w wypadku, gdy (...)
Zmiana danych w CEIDG
Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, gdy zmienią się jego dane, powinien złożyć w tej sprawie wniosek do CEIDG (czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). (...)
Jak korzystać z internetowej przeglądarki ksiąg wieczystych?
Księgi wieczyste, zgodnie z art. 25[1] ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece prowadzone są w systemie teleinformatycznym. Od 2003 r. trwa proces przenoszenia (...)
Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej
Prawo wodne przewiduje, że opłatę za usługi wodne uiszcza się za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót (...)
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności
Skutkiem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów jest to, że 2,5 mln użytkowników wieczystych stało (...)
Pełnomocnik przedsiębiorcy
Możesz ustanowić pełnomocnika do zarejestrowania Twojej działalności. Pełnomocnictwo może być uwidocznione w CEIDG, co pozwoli uniknąć uiszczania opłaty skarbowej przy działaniach pełnomocnika. (...)