Ile może kosztować zwolnienie spod przetargów zamówień na remont dróg?

Drogowców cieszy zwolnienie z obowiązku organizowania przetargów. Polsce grożą jednak za to kary finansowe
 
(...)Szkopuł w tym, że przepis ten jest niezgodny z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady z 31 marca 2004 r. (2004/18/WE). A jednym z głównych powodów nowelizacji była właśnie konieczność dostosowania polskiego prawa do unijnego. - Dyrektywa pozwala wyłączyć z ogólnych przepisów niektóre usługi wyszczególnione w załączniku II B. Nie pozwala natomiast na takie wyłączenie wobec tzw. usług priorytetowych, wyliczonych w załączniku II A.

(...)Kiedy wiadomość o tym, że polskie przepisy są niezgodne z unijnymi, dotrze do Komisji Europejskiej, może ona wszcząć postępowanie przeciwko Polsce. W konsekwencji grożą nam kary finansowe. - Ratunkiem mogłoby być sięgnięcie potzw. wykładnię prowspólnotową. Jej zastosowanie oznaczałoby, że co prawda przepis istnieje w ustawie, ale nie można go stosować. Do takiej wykładni musieliby się zastosować zamawiający. Tyle że nie widzę sensu wprowadzania przepisu, który pozostanie martwy - uważa Wicik.

Porady prawne

Rzeczpospolita 20.03.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika