Ile opłat weźmie notariusz

Mimo lipcowych zmian prawa spółdzielczego nadal pojawiają się wątpliwości, ile spółdzielca powinien zapłacić notariuszowi za przekształcenie swoich praw spółdzielczych do mieszkania

W spółdzielni mieszkaniowej w Nowej Soli szesnaście rodzin wykupiło mieszkania na własność. Każda z nich zapłaciła notariuszowi 927 zł. - To kwota zawyżona o opłaty za wydanie wypisów aktów notarialnych oraz dodatkowo za niektóre czynności notarialne (przeszło 300 zł) - mówi Andrzej Stręk, prezes nowosolskiej spółdzielni.

Tymczasem ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych pozwala notariuszom pobrać dwie opłaty: notarialną i sądową, każda z nich nie może przekraczać 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę (do 22 lipca br. - najniższego wynagrodzenia), czyli obecnie - dwa razy po 283 zł. Pierwsza opłata ma pokryć koszt zawarcia umowy notarialnej, druga zaś założenia księgi wieczystej i wpisu do niej. Spółdzielcy są zaskoczeni, że muszą płacić więcej - twierdzi Stręk. Niektórzy czekają z wykupem mieszkania na rozstrzygnięcie wątpliwości związanych z kosztami.

Porady prawne

Rzeczpospolita 07.09.2005

 


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika