2.11.2020
A.J.
Zespół e-prawnik.pl
Informacje o kwarantannie lub izolacji domowej są już na PUE ZUS
Płatnicy składek i ubezpieczeni mają dostęp do danych o kwarantannie lub izolacji domowej na portalu Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Informacje te są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych.

Od 24 października tego roku podstawą wypłaty świadczeń chorobowych osobie, która została poddana kwarantannie lub przebywa na izolacji domowej jest informacja o tym fakcie w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP).
ZUS pozyskuje dane z tego systemu i udostępnia je płatnikom składek na ich profilach na portalu PUE ZUS. Dostęp do informacji o kwarantannie lub izolacji na swoim profilu na PUE ZUS ma również osoba ubezpieczona.
Dane dotyczą osób, których kwarantanna lub izolacja trwała 22 października albo zacznie się po tym dniu i dostępne są na portalu PUE ZUS w nowej zakładce „Kwarantanna, izolacja domowa”.
Zakładka będzie widoczna tylko u osób, które zostały objęte kwarantanną lub izolacją domową oraz u płatników składek, którzy zatrudniają osoby, u których takie zdarzenie wystąpiło.
Płatnik składek będzie miał dostęp do listy takich zdarzeń u swoich pracowników. Prezentowane na liście dane będzie mógł filtrować i zapisać w postaci pliku xls, csv, pdf, txt, xml.
Instrukcja dla płatnika składek
Aby sprawdzić informację o kwarantannie lub izolacji domowej należy zalogować się na platformie PUE ZUS i przejść do zakładki „Płatnik”. Następnie z menu znajdującego się po lewej stronie wybrać „Kwarantanna, izolacja domowa”.
Po uruchomieniu zakładki wyświetlą się na niej informacje, takie jak m.in. dane identyfikacyjne ubezpieczonego (tj. imię, nazwisko, numer PESEL), typ decyzji, data rozpoczęcia i zakończenia kwarantanny lub izolacji status wpisu (obowiązujący – najbardziej aktualna informacja o kwarantannie lub izolacji domowej, zastąpiony – informacja, która została zastąpiona na nową ze statusem „obowiązujący”).
Chcąc sprawdzić np. tylko osoby w izolacji domowej, można skorzystać z filtra.
Informacje widoczne na ekranie będzie można wydrukować albo zapisać na dysku komputera w pliku xsl, csv, pdf, txt i xml.
Więcej informacji o nowej funkcji dla płatnika składek (plik docx 750kb).
Instrukcja dla osoby ubezpieczonej
Należy zalogować się na platformie PUE ZUS i przejść do zakładki „Ubezpieczony”. Następnie z menu znajdującego się po lewej stronie wybrać „Kwarantanna, izolacja domowa”.
Po uruchomieniu zakładki wyświetlą się na niej informacje, takie jak m.in. typ decyzji, data rozpoczęcia i zakończenia kwarantanny lub izolacji oraz status wpisu (obowiązujący – najbardziej aktualna informacja o kwarantannie lub izolacji domowej, zastąpiony – informacja, która została zastąpiona na nową ze statusem „obowiązujący”).
Jeśli taka osoba ma kilka decyzji, będą one widoczne na koncie PUE ZUS. Interesujące daną osobę informacje np. o typie decyzji, dacie rozpoczęcia kwarantanny lub izolacji, można znaleźć korzystając z filtra.
Informacje widoczne na ekranie będzie można wydrukować albo zapisać na dysku komputera w pliku xsl, csv, pdf, txt i xml.
Więcej informacji o nowej funkcji dla osoby ubezpieczonej (plik doc 362kb).
Świadczenie chorobowe wypłacane przez ZUS
Aby otrzymać świadczenie chorobowe z ZUS, należy złożyć stosowny wniosek bezpośrednio do ZUS lub poprzez swojego pracodawcę. Wniosek można wypełnić i wysłać elektronicznie za pośrednictwem PUE ZUS.
ZUS - po otrzymaniu wniosku - zweryfikuje informację o kwarantannie lub izolacji domowej w oparciu o odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (EWP).
Świadczenie chorobowe wypłacane przez pracodawcę
Do wypłaty świadczenia wystarczy informacja o kwarantannie lub izolacji, która będzie znajdować się w panelu Płatnika w PUE ZUS.
W przypadku, gdy osoba ubezpieczona przebywa na kwarantannie lub w izolacji domowej, a na profilu pracodawcy na PUE ZUS, nie będą widoczne odpowiednie dane, to osoba ta w ciągu 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny albo izolacji, powinna złożyć pracodawcy pisemne oświadczenie. Powinno ono zawierać potwierdzenie odbycia obowiązkowej kwarantanny albo izolacji. O potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu płatnik składek powinien wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Ważne dla osób na kwarantannie lub w izolacji
Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i które ubiegają się o wypłatę świadczeń chorobowych, nie muszą dostarczać papierowej decyzji sanepidu do ZUS lub do swojego pracodawcy. Nie muszą także mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej.
Jednocześnie powinny pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Informację tę mogą przekazać na przykład telefonicznie lub mailowo.
Automatyczne powiadamianie o nałożeniu kwarantanny
W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomiono automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 22 10 43 705 to numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę. W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantannynależy dzwonić pod numer GIS: +48 22 25 00 115. Ta infolinia do kontaktu z inspekcją sanitarną w sprawie koronawirusa czynna jest całą dobę.

Potrzebujesz porady prawnej?
Zasiłek opiekuńczy a kwarantanna
Jak to działa? Co jesli u mojego dziecka w przedszkolu pojawił się koronawirus i maluch trafił na obowiązkową kwarantannę? Czy przysługuje mi prawo do zasiłku opiekuńczego? Co na ten temat stanowi rozporządzenie Rady Ministrów. ##baner## Opublikowane w poniedziałek w Dzienniku Ustaw (...)
Praca zdalna w okresie kwarantanny
W związku z pojawiającymi się pytaniami, dotyczącymi pracy zdalnej w okresie kwarantanny, przedstawiamy stanowisko ZUS w tej sprawie. Niemożność wykonywania pracy, przez osobę odbywającą obowiązkową kwarantannę, jest traktowana na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby (...)
Co jeśli dziecko zostało objęte kwarantanną lub izolacją?
Jeżeli Twoje dziecko miało bliski kontakt z osobą zarażoną koronawirusem – zostaje objęte kwarantanną. Jeśli natomiast ma pozytywny wynik testu – nałożona jest na niego izolacja. W obydwu przypadkach przysługuje Ci prawo do zasiłku i wolne w pracy z tytułu opieki nad dzieckiem. ##baner## Czy (...)
Co należy wiedzieć o kwarantannie?
Kwarantanna to termin, który towarzyszy nam na co dzień od początku epidemii koronawirusa. Żeby rozwiać wątpliwości, zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze informacje na ten temat. Podstawowym celem kwarantanny jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny! (...)
Jak skorzystać z bonu turystycznego 500+?
Polski Bon Turystyczny Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 r. ##baner## Ważne (...)
Co pracownik powinien zrobić w przypadku zachorowania lub kwarantanny?
Nie możesz pójść do pracy, bo Ty lub Twoje dziecko jesteście na kwarantannie? Chcesz zostać w domu, aby opiekować się pociechą, która uczy się zdalnie? Na pewno zadajesz sobie pytania, w jaki sposób powinieneś poinformować pracodawcę, albo czy możesz skorzystać z zasiłku (...)
O czym muszą wiedzieć osoby objęte kwarantanną?
14 dni kwarantanny Kwarantanna to izolacja osób zdrowych, które miały kontakt/styczność z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny. Od Twojego zachowania zależy bezpieczeństwo innych! ##baner## Jeśli (...)
Krótsza kwarantanna - nowe zasady
Od 2 września kwarantanna wynosi 10 dni. Ostateczny czas izolacji będzie zależał od Twojego stanu zdrowia i decyzji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Kwarantannie podlega osoba, która: przekroczyła granicę zewnętrzną UE, miała kontakt z osobą zakażoną, chorą (...)
Uprawnienia MŚP wobec platform i wyszukiwarek internetowych
Coraz więcej przedsiębiorców działa na platformach internetowych. Trudno już wyobrazić sobie prowadzenie biznesu bez obecności w sieci. Dowiedz się, jakie prawa przysługują przedsiębiorcom w relacjach z platformami internetowymi i wyszukiwarkami internetowymi. ##baner## Komu (...)
Na co może liczyć pracownik, a jakie ulgi przysługują pracodawcy w związku z pandemią?
Kiedy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, chociaż zostaje w domu? Na jakie ulgi może liczyć pracodawca? Ustawa dotycząca szczególnych rozwiązań w walce z koronawirusem zawiera szereg nowych regulacji skierowanych m.in. do pracowników i pracodawców. Odpowiadamy na najczęściej (...)
Wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 roku
Bezpieczny wypoczynek - wytyczne MEN, GIS i MZ Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Opisane procedury służą ograniczeniu ryzyka zakażenia (...)
Zasady zlecania testów na koronawirusa
Jak ma postępować lekarz rodzinny, gdy zgłosi się do niego pacjent z objawami charakterystycznymi dla COVID-19 i co dzieje się z chorym, który otrzyma pozytywny wynik testu, a nie jest samodzielny – m.in. na takie pytania odpowiadają algorytmy postępowania z pacjentem, które (...)
Nowe radykalne ograniczenia w walce z koronawirusem!
Kolejne kroki w walce z koronawirusem Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara (...)
Uprawnienia do świadczeń z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji
Jeżeli państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji, to taka decyzja stanowi podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby własnej lub opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny. Za (...)
Wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r. Jest to zbiór zaleceń i rekomendacji, (...)
Zagraniczne podróże ze zwierzętami
Planując podróż do innego kraju ze swoim pupilem, koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie wymogi, aby zwierzę zostało wpuszczone do środka transportu oraz do państwa docelowego, i spełnić wszystkie warunki (np. dokumentacyjne). W razie bowiem niedopełnienia wymaganych warunków w (...)
PUE ZUS – obowiązek założenia profilu dla płatników składek
Kogo obejmie wymóg posiadania konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS? Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Umożliwi ono załatwianie spraw w ZUS online - w dowolnym miejscu i czasie. Obowiązek (...)
Kto dostanie bon turystyczny 500 zł?
Pieniądze w ramach bonu będą z jednej strony wakacyjnym wsparciem dla rodzin, a z drugiej – dla polskiej branży turystycznej. To 500 zł na każde dziecko przyznawane – tak jak w programie „Rodzina 500+” – niezależnie od dochodów. ##baner## Nowe przepisy Ustawa o (...)
Zasiłek chorobowy na preferencyjnych zasadach dla niektórych ubezpieczonych
Zasiłek chorobowy na preferencyjnych zasadach dla niektórych ubezpieczonych, których niezdolność do pracy, kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych jest związana z wykonywaniem obowiązków służbowych. ##baner## Osoby zatrudnione w podmiocie leczniczym - (...)
Zasiłki chorobowe i opiekuńcze dla wykonujących zawód medyczny
Od 1 kwietnia 2020 r. osoby pracujące w zawodach medycznych mogą liczyć na zasiłki na preferencyjnych zasadach. ##baner## Zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku W okresie, w którym obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii, ubezpieczony, który (...)