Jak rozłożony jest ciężar dowodu w zakresie czasu pracy?

Pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Pracodawca udostępnia tę ewidencję pracownikowi, na jego żądanie. Nie ewidencjonuje się godzin pracy w stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej.

W momencie, gdy dochodzi do sporu przed sądem istotne jest, aby ustalić czas pracy danego pracownika - wpływa to zarówno między innymi na wysokość należnego mu wynagrodzenia np. za godziny nadliczbowe. W sporze istotne jest także to, kto ma udowodnić wielkość przepracowanego przez pracownika czasu.

W ogólnych przepisach ciężar udowodnienia jakiegoś faktu spoczywa na tej osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. Jednakże w postępowaniu przed sądem pracy istnieje zasada, że pracownik, jako strona słabsza w stosunku pracy zasługuje na ochronę.

W związku z tym w jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy stwierdził, że:

Ciężar dowodu w zakresie czasu wykonywania pracy spoczywa zarówno na pracowniku, który dochodzi roszczeń z tego tytułu (art. 6 KC w związku z art. 300 KP), jak i na pracodawcy, który jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy (art. 12911 KP).

Porady prawne

Jeżeli więc pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji, to będzie on musiał postarać się o udowodnienie, że pracownik przepracował taki, a nie inny okres.

Wyrok SN z dnia 23 listopada 2001 r. (I PKN 678/00; OSNAP-wkł. 2002/7/9)


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika