Wielokrotnie nowelizowana ustawa z 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców (Dz. U. z 1995 r. nr 1, poz. 2 z późn. zm.) w art. 4 uprawnia przedsiębiorców do ustalenia przyrostu przeciętnej płacy miesięcznej w drodze porozumienia z organizacją związkową uprawnioną do zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy. Porozumienie to powinno uwzględniać możliwości finansowe danego przedsiębiorcy oraz wskaźniki określone przez Trójstronną Komisję do spraw Społeczno-Gospodarczych lub Radę Ministrów (w razie braku uzgodnień komisji).
Jaki wzrost przeciętnej płacy miesięcznej?
Powiązane artykuły
Immisje - czyli co zrobić, jeżeli sąsiad zakłóca korzystanie z mieszkania lub działki?
Kompleksowy przewodnik po immisjach sąsiedzkich w 2025 roku. Dowiedz się jak skutecznie bronić się przed uciążliwymi sąsiadami, jakie przysługują Ci prawa i jak dochodzić odszkodowań.
Umowa zlecenie 2025 - Co musisz wiedzieć?
Kompletny przewodnik po umowie zlecenia w 2025 roku. Minimalna stawka godzinowa 30,50 zł, obowiązki stron, składki ZUS, wypowiedzenie umowy. Aktualne przepisy i praktyczne wskazówki.
Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?
Wzrosła najniższa krajowa. Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 2.100 złotych. To o 5% i jednocześnie (...)
Jak ubiegać się o rentę wdowią?
Po nowym roku ruszy przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią. W praktyce nie jest to nowe świadczenie, lecz prawo do wypłaty dwóch różnych świadczeń w określonym zbiegu. (...)
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - kiedy przysługuje i jak go wyliczyć?
W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Zatem ekwiwalent (...)
Umowny dział spadku - kompletny poradnik prawny 2025
Kompleksowy poradnik po umownym dziale spadku w 2025 roku. Dowiedz się kiedy możesz dokonać podziału spadku, jakie są wymagania formalne i jak zalicza się darowizny na schedę spadkową.
Minimalna stawka godzinowa 2024 - Dla kogo i ile wynosi?
Minimalna stawka godzinowa to najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca może wypłacić pracownikowi za godzinę jego pracy. W 2024 stawka wzrośnie 2 razy.
Jak wynagrodzić pracownika za godziny nadliczbowe?
Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu (...)
W jaki sposób uniknąć rozwiązania umowy o pracę?
Kryzys i związane z nim osłabienie gospodarki sprawiają, że firmy osiągają coraz niższe obroty. Skoro spada sprzedaż, to tym samym spada zapotrzebowanie na siłę roboczą. Aby obniżyć koszty (...)
Co charakteryzuje stosunek pracy na podstawie spółdzielczej umowy o pracę?
Spółdzielcze umowy o pracę są zawierane w tzw. spółdzielniach pracy. Przedmiotem gospodarczej działalności tych spółdzielni pracy jest prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą (...)