Jakie są skutki podatkowe zamiany wierzytelności wspólnika na udziały w spółce?
Udziały w spółce z o.o. mogą być obejmowane nie tylko za gotówkę, ale również za wkład niepieniężny (tzw. aport). Szczególnym rodzajem aportu jest wierzytelność przysługująca wspólnikowi w stosunku do spółki. Objęcie udziałów za wkład niepieniężny w postaci takiej wierzytelności nazywane jest konwersją wierzytelności na udziały.
Z omawianą konwersją będziemy mieli do czynienia w sytuacji, w której dotychczasowy udziałowiec jest wierzycielem spółki (np. sprzedał spółce nieruchomość stanowiącą jego własność). W związku z niemożnością zaspokojenia tej wierzytelności, spółka może zaproponować objęcie dodatkowych udziałów w zamian za wkład niepieniężny w postaci tej wierzytelności. W tej sytuacji dochodzi właśnie do konwersji wierzytelności na udziały: wspólnik wnosi do spółki aport w postaci wierzytelności (prawa) przysługującej mu w stosunku do spółki, w zamian za co otrzymuje dodatkowe udziały. Jednocześnie spółka nie musi już zaspokajać swojego długu względem wspólnika, gdyż w wyniku konwersji wspólnikowi przestaje ta wierzytelność przysługiwać. Jak każde objęcie udziałów w zamian za wkład niepieniężny, również objęcie udziałów w wyniku konwersji wierzytelności rodzi określone skutki podatkowe.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?