Wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.
21 sierpnia 2004 r. - wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej; utrata mocy obowiązującej przez ustawę z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej.
1 stycznia 2005 r. - wejście w życie art. 10 i art. 103 - 110 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, dotyczących pisemnej interpretacji właściwego organu co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów oraz dotyczących mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców; utrata mocy obowiązującej przez art. 53 - 56 ustawy Prawo działalności gospodarczej, dotyczące małych i średnich przedsiębiorców.
1 stycznia 2007 r. - wejście w życie art. 16 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, dotyczącego identyfikacji przedsiębiorców w poszczególnych urzędowych rejestrach na podstawie numeru NIP oraz art. 23 - 45 tej ustawy, dotyczących zasad prowadzenia Ewidencji Działalności Gospodarczej; utrata mocy obowiązującej przez art. 7 - 7i ustawy Prawo działalności gospodarczej, dotyczące starych zasad prowadzenia ewidencji działalności gospodarczej.
21 sierpnia 2004r. - wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (wyjątki poniżej).
1 stycznia 2005 r. - wejście w życie art. 27 pkt 2 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, zmieniającego art. 14 - 14c ustawy Ordynacja podatkowa, dotyczące pisemnej interpretacji przepisów podatkowych dokonywanej przez organy podatkowe.
1 stycznia 2005 r. - wejście w życie przepisu art. 20 pkt 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej stanowiącego, iż wykonywanie funkcji lekarza koordynatora medycznego w rozumieniu ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.

U. Nr 113, poz. 1207 i Nr 154, poz. 1801, z 2002 r. Nr 241, poz. 2073 oraz z 2003 r. Nr 45, poz. 391 i Nr 124, poz. 1152), na podstawie umowy o pracę lub na podstawie umowy cywilnoprawnej nie jest równoznaczne z indywidualną praktyką lekarską lub indywidualną specjalistyczną praktyką lekarską.
Obowiązki rejestracyjne
21 luty 2005 r. (6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy) - upływa termin złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, którzy na podstawie Prawa działalności gospodarczej nie mieli obowiązku uzyskania wpisu do tej ewidencji; obejmuje to przede wszystkim osoby prowadzące w sposób zorganizowany i ciągły działalność zawodową, która na gruncie poprzednio obowiązującej ustawy nie była zaliczana do działalności gospodarczej (np. osoba wykonująca zawód architekta, nie działająca w formie przedsiębiorstwa, ale np. wykonująca zlecenia innych architektów, nie będąc przez nich zatrudniona) oraz osoby wykonujące zawód notariusza, biegłego rewidenta, osoby świadczące pomoc prawną, lekarze prowadzący indywidualną praktykę, indywidualną specjalistyczną praktykę albo grupową praktykę lekarską oraz komornicy.
21 luty 2005 r. (6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy) - upływa termin w ciągu którego organ ewidencyjny wzywa każdego z małżonków, którzy są wpisani do ewidencji pod wspólnym numerem ewidencyjnym, do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu. We wniosku należy podać, w szczególności, który z małżonków będzie wpisany w ewidencji pod dotychczasowym numerem. Organ ewidencyjny dokonuje, zgodnie ze złożonym wnioskiem, wpisu drugiego z małżonków pod nowym numerem ewidencyjnym, uwzględniając faktyczną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Wniosek o zmianę wspólnego wpisu jest zwolniony z opłat.
31 grudnia 2005 r. - wykreślenie wspólnego wpisu małżonków z ewidencji działalności gospodarczej w sytuacji, gdy nie zostanie złożony do tego dnia wniosek o zmianę wspólnego wpisu.
1 stycznia 2005 r. - 31 maja 2006 r. - termin, w ciągu którego podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym mają obowiązek uzupełnić wpis o numer identyfikacji podatkowej (NIP).

Potrzebujesz porady prawnej?
Kalendarium wejścia w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej
Wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.21 sierpnia 2004 r. - wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej; utrata mocy obowiązującej (...)
Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!
Ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw wejdzie w życie 20 września 2008 r., z wyjątkiem nowych przepisów o Ewidencji Działalności Gospodarczej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (...)
STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) umożliwia wymianę informacji między systemem bankowym a Krajową Administracją Skarbową (KAS) i zapobiega wyłudzeniom skarbowym, których najczęściej dokonują zorganizowane grupy przestępcze. STIR już działa Przykładem jego sprawnego (...)
Konstytucja Biznesu już niedługo...
Rząd przyjął Konstytucję Biznesu 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenia społeczne dla początkujących przedsiębiorców, działalność o niewielkich przychodach bez konieczności rejestracji firmy, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców – te i inne proprzedsiębiorcze (...)
Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej
Czego dotyczy projekt ustawy? Znajdujący się obecnie w Sejmie poselski projekt ustawy o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej dotyczy wprowadzenia możliwości zawieszenia przez przedsiębiorców działalności gospodarczej poprzez kompleksowe ujęcie tego zagadnienia w jednym akcie (...)
Obowiązek wpisu do ewidencji przedsiębiorców - opinia prawna
Stan faktyczny W trakcie istnienia firmy małżeńskiej, posiadającej zezwolenie na prowadzenie apteki przez Ministerstwo Zdrowia, poprzez dopisanie współmałżonka (w 2001 roku był obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej w ewidencji działalności), nie wpisano małżonków na jeden (...)
Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)
Zasady ewidencji działalności gospodarczej obowiązujące do dnia 31 grudnia 2003 r. Do dnia 31 grudnia 2003 r. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą funkcjonowały na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Ewidencja prowadzona była przez urzędy gminy właściwe (...)
Czy jest możliwe skuteczne zawieszenie działalności gospodarczej spółki handlowej?
Jakie zmiany dotyczą zawieszenia działalności gospodarczej?20 września 2008 r. weszła w życia ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Wśród licznych zmian, nowelizacja ta reguluje kwestię zawieszenia (...)
Uchwała NSA Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów 26 lutego 2018 r. podjął następującą uchwałę (sygn. I OPS 5/17): "Pozostawanie nieruchomości we władaniu przedsiębiorstwa PKP bez udokumentowanego prawa w sposób określony w art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia (...)
Fryzjer ponad obostrzeniami...
WSA w Opolu wydał wyrok (sygn. akt II SA/Op 219/20), w którym uchylił karę grzywny 10 tys. zł nałożoną przez Sanepid na fryzjera. W uzasadnieniu wskazał, że GIS nie może nakładać kar administracyjnych na podstawie rozporządzenia. ##baner## Sentencja Wojewódzki (...)
Ochrona roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy
Czego dotyczą zmiany? 1 października br. wchodzi w życie nowa ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Reguluje ona zasady, zakres i tryb ochrony roszczeń pracowniczych w razie niemożności ich zaspokojenia z powodu niewypłacalności (...)
Wsparcie odbiorców energii elektrycznej w 2023
Dowiedz się, na jakie wsparcie mogą liczyć odbiorcy energii elektrycznej w 2023 r., na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (...)
Kontrola u przedsiębiorcy Jak dotąd wiele firm mogłoby nic innego nie robić tylko obsługiwać kolejne kontrole. Przed wejściem w życie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej bowiem w jednej firmie w tym samym czasie mogło odbywać się kilka niezależnych kontroli, z których (...)
W jakim celu można tworzyć w Polsce oddziały przedsiębiorstw zagranicznych ? Oddziały przedsiębiorstw zagranicznych mogą być tworzone na terytorium RP tylko pod warunkiem istnienia zasady wzajemności i tylko wówczas, gdy nie sprzeciwia się temu ratyfikowana umowa międzynarodowa. (...)
Prawo do błędu przez pierwszy rok działalności; ochrona konsumencka, czyli m.in. prawo do reklamacji dla firm zarejestrowanych w CEIDG; szereg ułatwień dla rzemieślników – to tylko niektóre przepisy Pakietu Przyjazne Prawo (PPP), które już niedługo wejdą w życie. (...)
Kto jest małym a kto średnim przedsiębiorcą? Co zmieni się w tym zakresie od 1 stycznia 2005 r.?
Jakie korzyści niesie za sobą bycie małym lub średnim przedsiębiorcą? Regulacja dotycząca małych i średnich przedsiębiorców znajduje się w ustawie Prawo działalności gospodarczej, która w tym zakresie obowiązuje do dnia 31 grudnia 2004 r. Ustawa ta wprowadza obowiązek (...)
Korzystaj ze swej wolności gospodarczej
Na czym polega zasada wolności działalności gospodarczej? Konstytucja w art. 20 przyjmuje jako zasadę wolność gospodarczą (swobodę działalności gospodarczej), stanowiąc, iż: „Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz (...)
Zasady świadczenia usług na terytorium Unii Europejskiej - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem informatykiem. Nawiązałem kontakt z agentem z Wielkiej Brytanii, który chce podpisać ze mną kontrakt na wykonanie usługi informatycznej dla dużej firmy w Lionie. Nie mam z czymś takim żadnego doświadczenia. Jak do tego najlepiej podejść? Czy wykorzystać możliwości (...)
Zakup preferencyjny paliwa stałego przez gospodarstwa domowe
Ustawa węglowa weszła w życie Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. W terminie 3 dni roboczych od dnia wejścia w życie ustawy (...)