Kara więzienia za nielegalne wysypiska

Osoba wyrzucająca śmieci do lasu naraża się na karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Od dziś sąd ma prawo nałożyć taką karę na każdego, gdy nielegalnie składowane odpady lub substancje będą mogły zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka, spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi lub zniszczenia w świecie roślinnym czy zwierzęcym. Zaostrzenie prawa za zanieczyszczanie środowiska wprowadza znowelizowany kodeks karny.

Na surowsze kary narażą się przedsiębiorcy. Za spowodowanie szkody ekologicznej przez np. zakład produkcyjny, który musi mieć pozwolenie na korzystanie ze środowiska, kara ma wynieść nawet osiem lat więzienia. Biznesmen będzie karany nawet wtedy, gdy działał nieumyślnie. W takiej sytuacji maksymalna kara wyniesie trzy lata pozbawienia wolności.

Porady prawne

Jeżeli następstwem zanieczyszczenia będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. W sytuacji, gdy na skutek szkody ekologicznej nastąpi śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, to kara pozbawienia wolności wyniesie od lat 2 do 12.

Zaostrzenie prawa za zanieczyszczanie środowiska wprowadza znowelizowany kodeks karny. Dokument określa też kary za handel chronionymi gatunkami zwierząt lub posiadanie ich bez zezwolenia. Będzie za to groziło od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Taka sama kara przewidziana jest dla osób, które zabiją zwierzę pod ochroną, np. występującego w Polsce żurawia.

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2011 r. nr 94, poz. 549).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • WitKac7 2015-06-03 22:12:06

    A co w przypadku gdy na części wspólnej Wspólnoty Mieszkaniowej jest dół wykorzystywany przez niektórych członków jako wysypisko. Kto wtedy odpowiada? Wspólnota? Poszczególni członkowie? Może ktoś czytał na podobny temat?

  • greg 2013-06-13 10:34:16

    powiedz to niemcom zaśmiecającym świnoujście

  • gruby 2013-06-13 07:52:40

    i tak powoli odbierajw nam prawo do swojego samostanowienia coraz mniej wolnosci coraz wiecej obostrzen tego chcial feliks a wprowadza milton to jest przewaga demokraci nad komunizmem jagby nie wystarczyla kara grzywny


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika