10.6.2008

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Kibic - konsument na Euro 2008

Na Euro 2008 przyjedzie pięć milionów kibiców.
Wiemy, że niektórych pechowców pewne problemy przyprawią o ból głowy - opóźnione loty, wynajem samochodów, opłaty roamingowe, kradzieże i problemy z biletami na mecze.

PRZYPOMINAMY,
Oto 10 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, zanim wyjedziesz:

 1. Numer europejskiej infolinii dla konsumentów i kibiców UE 00 800 67 89 10 11
 2. Zanim wyjedziesz, porozmawiaj z ekspertami z Europejskiego Centrum Konsumenckiego
  (tel. + 22 55 60 118; http://www.konsument.gov.pl/; email: info@konsument.gov.pl )
 3. Informacje dotyczące biletów znajdziesz na: http://en.euro2008.uefa.com/
 4. Pamiętaj, 112 to Pojedynczy Numer Alarmowy
 5. Sprawdź swoje Ubezpieczenie Zdrowotne - wyrób Europejską Kartę Zdrowia
 6. Podróżujesz samolotem, zapytaj linię lotniczą o Twoje prawa
 7. Skorzystaj w pełni z obniżonych opłat roamingowych
 8. Pamiętaj, w UE obowiązuje 2-letni okres gwarancyjny na towary zakupione w UE
 9. Pamiętaj o zasadach prowadząc samochód zagranicą
 10. Natychmiast zgłaszaj kradzież przedmiotów na policji

W razie problemów z wyegzekwowaniem któregokolwiek z praw wymienionych powyżej skontaktuj się  z Europejskim Centrum Konsumenckim lub zadzwoń na infolinię, a my Ci pomożemy!

Porady prawne

Więcej informacji,

Europejskie Centrum Konsumenckie
Plac Powstańców Warszawy 1
00-950 Warszawa
tel. 022 55 60 118
fax 022 55 60 359
http://www.konsument.gov.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Bezpieczne stadiony. Konferencja prasowa szefa MSWiA

Bezpieczne stadiony. Konferencja prasowa szefa MSWiA

O działaniach Rządu na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa na polskich stadionach rozmawiali z dziennikarzami Wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych - Pan Grzegorz Schetyna, Minister Sprawiedliwości - Pan Zbigniew Ćwiąkalski, Minister Sportu i Turystyki - Pan Mirosław Drzewiecki oraz Komendant (...)

Komentarz do raportu NBP na temat pełnego uczestnictwa w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej

Komentarz do raportu NBP na temat pełnego uczestnictwa w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej

Raport przedstawiony przez NBP 16 lutego br. nie powinien być podstawą decyzji o przyjęciu euro przez nasz kraj bez rzetelnego uzupełnienia o dodatkowe informacje i odniesienia się do globalnego kryzysu gospodarczego. Raport omawia większość aspektów przyjęcia euro przez Polskę. Niemniej jednak (...)

EURO 2012: Odkupiony bilet jest ważny?

EURO 2012: Odkupiony bilet jest ważny?

Masz go z aukcji, forum internetowego czy od konika? Może się okazać, że nie wejdziesz na stadion. Wielu kibiców będzie się zapewne ratować wejściówkami z drugiej ręki. A to dlatego, że innego wyjścia już nie ma. – Na platformie UEFA wyprzedano wszystkie bilety, które (...)

Koko koko, Euro-kibol nie jest spoko!

Koko koko, Euro-kibol nie jest spoko!

Problemem polskich stadionów nie od dziś i nie od wczoraj są kibole. Nie kibice. Nie te wesołe tłumy w barwach zespołów, które dopingują, ciągnąc na stadiony całymi rodzinami. Rodzice z dziećmi, dziewczyny ze swoimi chłopakami, czy dziadkowie ze swoimi wnukami. Problemem (...)

Proces na stadionie? To niemożliwe

Proces na stadionie? To niemożliwe

Zwłaszcza przy dużych zamieszkach. Dla wszystkich zatrzymanych może nie wystarczyć ani sprzętu, ani pomieszczeń. Wtorkowy mecz o Puchar Polski w Bydgoszczy pokazał, że w kwestiach bezpieczeństwa na meczach mamy jeszcze sporo do zrobienia. Mimo, że kibiców pilnowało 1300 funkcjonariuszy, (...)

PE proponuje 136 mld euro w budżecie UE na 2009 rok

PE proponuje 136 mld euro w budżecie UE na 2009 rok

Parlament Europejski przyjął w pierwszym czytaniu propozycję budżetu UE na 2009 rok, w którym proponuje ustanowienie przyszłorocznych wydatków na poziomie 136 mld euro (zobowiązania) i 124,5 mld euro (płatnosci) (odpowiednio 1,04% i 0,959% DNB Unii). Ta propozycja znacznie przekracza (...)

Pytanie za ponad sto miliardów euro: na czym polega budżet UE?

Pytanie za ponad sto miliardów euro: na czym polega budżet UE?

Każdego roku, kiedy wiosna przechodzi w lato, posłowie z Komisji Budżetowej zakasują rękawy i zabierają się do pracy nad przygotowaniem unijnego budżetu na kolejny rok. Zarówno Parlament jak i ministrowie finansów UE zajmują się ustalaniem, w jaki sposób wydać pieniądze (...)

Od dziś piwo na stadionie. Specjalne

Od dziś piwo na stadionie. Specjalne

Dozwolone będą jedynie słabe trunki, które będą podawane w "bezpiecznych" opakowaniach. Część nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych wchodzi w życie 13 stycznia. Jedna ze zmian zakłada, że napijemy się na stadionie piwa. – Dotychczas przepisy całkowicie zabraniały (...)

Polska gospodarka - diagnoza sytuacji

Polska gospodarka - diagnoza sytuacji

Rząd prognozuje wzrost PKB w 2008 r. o 5,5%. PKPP Lewiatan uważa te prognozy za przeszacowane - oczekujemy wzrostu PKB na poziomie 5,2-5,3%. Ciągle jednak, na tle silnego osłabienia koniunktury gospodarczej w pozostałych krajach UE, polska gospodarka jest oazą, w której toczy się normalne (...)

Jak zapobiec ekscesom pseudokibiców na EURO 2012?

Jak zapobiec ekscesom pseudokibiców na EURO 2012?

W związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 Rząd przygotował projekt ustawy nowelizującej m. in. przepisy o bezpieczeństwie imprez masowych. Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej są jedną z największych imprez sportowych na świecie, gromadzącą ludzi nie tylko (...)

Steward na stadionie prawie jak policjant. Sprawdź, co może

Steward na stadionie prawie jak policjant. Sprawdź, co może

Ma prawo przeszukać twoje bagaże i wylegitymować. Jeśli nie wykonasz wydanego polecenia, dostaniesz 2 tysiące złotych kary. Nie tylko funkcjonariusze policji będą mogli pilnować bezpieczeństwa na stadionach podczas Euro 2012. Do takich zadań zostaną skierowani również stewardzi. - (...)

Fundusze strukturalne UE w Polsce

Fundusze strukturalne UE w Polsce

Czym są fundusze strukturalne Unii Europejskiej? Fundusze strukturalne są instrumentem realizacji polityki regionalnej Unii Europejskiej, nazywanej również polityką strukturalną. Rolą funduszy strukturalnych jest zwiększanie spójności społecznej i gospodarczej państw członkowskich (...)

EKES ocenia korzyści z euro

EKES ocenia korzyści z euro

29 maja 2008 r. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) przyjął opinię pt. „Korzyści i pożytki związane z euro - pora na podsumowanie", upamiętniając w ten sposób dziesięć lat istnienia Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej. Sprawozdawca Umberto Burani (Grupa (...)

Euro na EURO 2012?

Euro na EURO 2012?

  Wprowadzenie europejskiej waluty może znacząco wspomóc wzrost gospodarczy lub nie przynieść żadnego pozytywnego efektu. Dla spełnienia się pierwszego scenariusza konieczne są zdecydowane reformy, które uczynią naszą gospodarkę bardziej elastyczną, zdolną do szybkiej (...)

Firmowy samochód jako środek trwały w kosztach i przychodach podatkowych

Firmowy samochód jako środek trwały w kosztach i przychodach podatkowych

Kiedy samochód jest środkiem trwałym? Dokonując zakupu samochodu do firmy, zwykle zakładamy, że będzie on używany w dłuższym okresie. Aby poprawnie rozliczyć wydatek na nabycie samochodu w kosztach uzyskania przychodów, niezbędne jest więc określenie czasu, przez jaki  samochód (...)

Kto jest \

Kto jest \"małym podatnikiem\" VAT?

  Czym mały podatnik wyróżnia się od pozostałych podatników VAT? Definicję podatnika podatku VAT zawiera art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej „ustawą o VAT”. Zgodnie z tym przepisem, podatnikami są osoby (...)

Mniej nas niż komórek

Mniej nas niż komórek

Na 100 mieszkańców UE przypada 119 telefonów komórkowych - wynika z ostatniego raportu KE w sprawie jednolitego rynku usług telekomunikacyjnych. Mimo kryzysu sektor telekomunikacyjny w UE (wart około 3 proc. unijnego PKB) w 2008 r. nadal wykazywał tendencję wzrostową. Na konkurencji najwięcej (...)

SMS bezgraniczny

SMS bezgraniczny

Średni koszt SMS-ów wysłanych w roamingu między październikiem 2007 a marcem 2008 wyniósł w UE 0,29 euro, wynika z przedstawionych dziś (15 lipca br.) przez Komisję Europejską danych. To dziesięć razy więcej niż koszt SMS-a krajowego. Niska skuteczność samoregulacji sektora (...)

Uproszczenie VAT-u

Uproszczenie VAT-u

  Większość zmian wynikających z ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wchodzi w życie 1 grudnia 2008 r. Nowelizacja ma na celu uproszczenie zasad rozliczania podatku VAT i dostosowanie przepisów krajowych (...)

14 Raport Komisji Europejskiej

14 Raport Komisji Europejskiej

Więcej komórek i niższe ceny. Zgodnie z raportem Komisji Europejskiej sektor telekomunikacji w UE nie odczuwa skutków kryzysu. Komentarz Prezesa UKE do opublikowanych informacji w kontekście Polski.    Komunikat Komisji Europejskiej:Bruksela, dnia 25 marca 2009 r.Więcej komórek i niższe (...)

Kiedy przyjmiemy euro?

Kiedy przyjmiemy euro?

  Euro powinno być przedmiotem dyskusji 28 października 2008 roku w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady Gabinetowej, poświęconej sytuacji gospodarczej.  Po zakończeniu obrad Prezydent powiedział, że rozmowy koncentrowały się na środkach, które mają ochronić (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne