Kiedy praca w ruchu ciągłym jest dopuszczalna?

Znowelizowany Kodeks pracy stanowi, że przy pracach, które ze względu na technologię produkcji nie mogą być wstrzymane, może być stosowany system czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 tygodni, a jednego dnia w niektórych tygodniach w tym okresie dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin. Praca taka jest nazywana pracą w ruchu ciągłym. System pracy w ruchu ciągłym może być również wprowadzony, jeżeli praca nie może być wstrzymana ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności.

W praktyce pojawia się jednak problem, kiedy technologia produkcji nie pozwala na wstrzymanie pracy i kiedy potrzeby ludności nie pozwalają na wstrzymanie pracy, czyli innymi słowy, kiedy praktycznie można wprowadzić system czasu pracy w ruchu ciągłym.

Pewną wskazówkę w tym względzie daje nam orzecznictwo Sądu Najwyższego.

W jednym z orzeczeń SN stwierdził, że:

O tym, czy praca ma charakter pracy "w ruchu ciągłym" nie decyduje ani zakres wykorzystania mocy produkcyjnych zakładu pracy, ani możliwości produkcyjnych pracownika, lecz okoliczność, czy wykonywanie pracy przez 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu jest konieczne z punktu widzenia zabezpieczenia prawidłowego procesu produkcyjnego oraz prawidłowej działalności urządzeń produkcyjnych.

Porady prawne

Wyrok SN z dnia 29 września 1975 r. (I PRN 23/75; OSNC 1976/6/144)

W innym SN wskazuje, że:

Stacja Paliw CPN nie jest zakładem, w którym praca - ze względu na technologię produkcji lub konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności - nie może być wstrzymana.

Wyrok SN z dnia 5 maja 1999 r. (I PKN 671/98; OSNAP 2000/14/536)


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika