Kiedy pracownikowi trzeba wypłacić odprawę emerytalną?

Odchodzącemu na emeryturę szef musi wypłacić odprawę najpóźniej ostatniego dnia zatrudnienia. Nawet gdy ma wątpliwości, czy ZUS przyzna to świadczenie
 
(...)Na przykład Sąd Najwyższy nakazał wypłacać odprawy najpóźniej w chwili rozwiązania umowy, bez względu na to, czy pracownik otrzymał już korzystną decyzję ZUS, czy jeszcze nie. Co więcej, zagroził niezdyscyplinowanym pracodawcom, którzy będą się z tym ociągać, karnymi odsetkami (wyrok z 9 kwietnia 1998 r.; sygn. I PKN 508/97).
 
(...)Wystarczy, że zainteresowany złoży wniosek o emeryturę, zanim stosunek pracy ustanie.
Porady prawne
 
(...)Bywa jednak, że rozpatrzenie wniosku o emeryturę przeciąga się w nieskończoność.
 
(...)Odzyskanie odprawy, nawet wypłaconej nienależnie, jest możliwe wyłącznie na drodze sądowej - mówi prof. Andrzej Patulski z Katedry Prawnych Problemów Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. - Według Sądu Najwyższego podlega ona bowiem takiej samej ochronie przed potrąceniami jak wynagrodzenie za pracę (wyrok z 17 lutego 2004 r.; sygn. I PK 217/03).
 
(...)Profesor Jerzy Wratny z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych jest innego zdania niż Sąd Najwyższy. Uważa, że zwrot "przejście na emeryturę" oznacza faktyczne jej otrzymywanie. Firmy mają zatem prawo wstrzymać się z wypłatą odprawy do czasu, aż zainteresowany pokaże decyzję o przyznaniu świadczenia.
 
Rzeczpospolita 25.04.2006 r.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika