Kolejne propozycje zmian w Kodeksie karnym
Propozycja poniższych zmian uzasadniania jest w dużej mierze treścią postanowień Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciw korupcji z dnia 21.11.2003 r. Jej artykuł 20 stanowi, iż każde z państw Stron rozważy przyjęcie takich środków ustawodawczych oraz innych środków, jakie mogą być konieczne do uznania jako przestępstwa jeżeli zostało popełnione umyślnie, nielegalnego wzbogacenia, co oznacza znaczący wzrost mienia urzędnika państwowego, którego nie może w sposób rozsądny wyjaśnić w odniesieniu do swoich prawowitych zarobków. Konwencja przewiduje zatem możliwość zobowiązania sprawcy do wykazana zgodnego z prawem pochodzenia mienia.
Inny przepis natomiast przewiduje ustanowienie skuteczniejszych systemów ujawniania informacji finansowych przez funkcjonariuszy państwowych, a także zobowiązuje do prowadzenia odpowiednich sankcji za brak wywiązywania się z tego rodzaju obowiązków.
Jaki jest cel porponowanych zmian?
Według projektodawców celem niniejszej nowelizacji ustawy Kodeks karny jest zwiększenie skuteczności zwalczania przestępczości korupcyjnej polegającej na wykorzystywaniu stanowisk publicznych do osiągania osobistych korzyści majątkowych. Szczególnie naganne jest uwikłanie korupcyjne osób piastujących najwyższe funkcje publiczne oraz funkcjonariuszy publicznych dysponujących środkami publicznymi. W obecnie obowiązujących przepisach wprowadzono obowiązek składania oświadczeń majątkowych przez różne kategorie funkcjonariuszy publicznych oraz członków władz samorządowych i osób wydających decyzje administracyjne w ich imieniu. Ww. funkcjonariusze i osoby informują jednak wyłącznie o posiadanym majątku bez udokumentowania źródeł jego finansowania i pochodzenia. Projektodawcy proponują wprowadzić penalizację sytuacji, w której osoba pełniąca funkcje publiczne nie potrafi lub nie chce udokumentować, na żądanie uprawnionego organu, źródeł finansowania i pochodzenia swojego majątku (mienia objętego we władanie lub do którego uzyskała jakikolwiek tytuł).
Wprowadzenie takiego obowiązku ma na celu zapobieganie sytuacjom, w których osoba publiczna posiada majątek wielokrotnie przekraczający uzyskiwane dochody i nie jest w stanie udokumentować jego pochodzenia.
Sytuacja tak budzi uzasadnione podejrzenie popełnienie przestępstwa korupcyjnego, co jest wyjątkowo naganne u osób piastujących funkcje publiczne. Osoby publiczne, szczególnie te które dysponują środkami publicznymi powinny udokumentować pochodzenie posiadanego majątku nie tylko w okresie piastowania funkcji publicznej ale i w okresie po zakończeniu jej pełnienia. W od złożenia pierwszego oświadczenia majątkowego do upływu 5 lat od zakończenia pełnienia funkcji publicznej, wymaganego przepisami prawa osoba publiczna musi udokumentować pochodzenie swego majątku. Mienie, którego źródła finansowania i pochodzenia nie zostało udokumentowane podlegałoby przepadkowi, chociażby nie stanowiło własności sprawcy.Zapobiegnie to sytuacjom, w których osoba publiczna przenosi mienie stanowiące korzyść uzyskaną z popełnienia przestępstwa na inne osoby fizyczne lub prawne w celu uchronienia go przed przepadkiem.
Czas obowiązywania ...
Najbardziej odbiegający od zasad sztuki legislacji jest chyba zapis artykułu 2 proponowanej ustawy nowelizacyjnej. Stanowi on bowiem, iż ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia uchwalenia. De facto zatem mogłoby to stworzyć sytuację, w której pomimo nieopublikowania aktu prawnego rangi ustawowej, akt ten zacząłby obowiązywać.
W wyniku powyższego mogłoby dojść do sytuacji, w której nie miałaby żadnego vacatio legis, czyli czasu, w który co do zasady służy zapoznaniu się z nowym katem prawnym, czy też z nową regulacją.
Źródło:
- projekt ustawy na zamieszczony na stronach Sejmu (druk nr 3499).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?