Koniec działania systemu argentyńskiego

Od 3 sierpnia 2004 r. obowiązują już przepisy ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o zmianie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz ustawy o kredycie konsumenckim. Innym słowy nie ma już żadnej możliwości, aby działać w tzw. systemie argetyńskim, ponieważ z dniem wejścia w życie tych przepisów nie wolno zawierać w nim nowych umów z konsumentami.

Zgodnie z nowelizacją ustawy czynem nieuczciwej konkurencji jest prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na zarządzaniu mieniem gromadzonym w ramach grupy z udziałem konsumentów utworzonej w celu finansowania zakupu praw, rzeczy ruchomych, nieruchomości lub usług na rzecz uczestników grupy (system konsorcyjny). Czynem nieuczciwej konkurencji jest również organizowanie grupy z udziałem konsumentów w celu finansowania zakupów w systemie konsorcyjnym. Kto narusza ten zakaz naraża się na karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Kara ta może zostać zaostrzona w przypadku, gdy wartość mienia zgromadzonego w celu finansowania zakupów w systemie konsorcyjnym jest wielka, wtedy sprawca czynu podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Przepisy przejściowe

Jeżeli w tym systemie zostały zawarte umowy zanim weszła w życie ustawa nowelizująca ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, to nie ulegają one „przerwaniu”, nie ma to wpływu na ich obowiązywanie. Daje to szansę konsumentowi związanemu taką umową ewentualnego wycofania się z konsorcjum albo kontynuacji umowy, co w zasadzie jest równoważne z doprowadzeniem do końca zakupów.

Źródło:

Porady prawne

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika