Dnia 17 lutego wchodzi w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego. Zawiera ona przepisy wykonawcze w stosunku do prawa wspólnotowego w tym zakresie. Ustawa ta określa:
1. właściwość organów w zakresie higieny i kontroli produktów pochodzenia zwierzęcego, określonych w przepisach:
- rozporządzenia (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiającego szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego oraz w przepisach Unii Europejskiej wydanych w trybie tego rozporządzenia,
- rozporządzenia (WE) nr 854/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiającego szczególne przepisy dotyczące organizacji urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi oraz w przepisach Unii Europejskiej wydanych w trybie tego rozporządzenia,
2. wymagania, jakie powinny spełniać produkty pochodzenia zwierzęcego wprowadzane na rynek,
![]()
3. wymagania, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego i przez te produkty w zakresie nieuregulowanym w przepisach rozporządzenia nr 853/2004 oraz w przepisach Unii Europejskiej wydanych w trybie tego rozporządzenia,
4. sposób przeprowadzania urzędowych kontroli w zakresie nieuregulowanym w przepisach rozporządzenia nr 854/2004 oraz w przepisach Unii Europejskiej wydanych w trybie tego rozporządzenia - z uwzględnieniem zasad, obowiązków i wymagań określonych w rozporządzeniu (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiającym ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującym Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającym procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności, i rozporządzeniu (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych.
Nowa ustawa określa również właściwość organów Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie urzędowych kontroli produktów pochodzenia zwierzęcego, określonych w przepisach rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt, oraz w przepisach Unii Europejskiej wydanych w trybie tego rozporządzenia, nieuregulowanym w przepisach o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia.
Wprowadzenie w życie ustawy umożliwi dostosowanie prawa weterynaryjnego do standardów Unii Europejskiej. Pozwoli to na wprowadzanie do handlu na terytorium Wspólnoty Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego i umożliwia dalszy rozwój przedsiębiorczości w tym zakresie.
Dzięki nowej ustawie Inspekcja Weterynaryjna poszerzone zostały uprawnienia względem kontrolowanych przedsiębiorców. Organy administracji publicznej kontrolujące przedsiębiorców podlegają bowiem pewnym ograniczeniom co do czasu i ilości przeprowadzanych kontroli, zgodnie z art. 82-83 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W jej art. 84 wymieniono wyjątki od tych ograniczeń, wśród których znajdują się kontrole przeprowadzane wobec przedsiębiorców w zakresie objętym nadzorem weterynaryjnym na podstawie odpowiednich, wymienionych w tym przepisie ustaw. Od 17 lutego br. do tego katalogu dołączyła nowa ustawa z 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. 2006 r., Nr 17 poz. 127);
- Rozporządzenie (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz. Urz. UE L 139 z 30.04.2004, str. 1);
- Rozporządzenie (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt (Dz. Urz. UE L 165 z 30.04.2004, str. 1);
- Rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiającym ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującym Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającym procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności (Dz. Urz. WE L 31 z 1.02.2002, str. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 15, t. 6, str. 463);
- Rozporządzenie (WE) nr 854/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiającego szczególne przepisy dotyczące organizacji urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi (Dz. Urz. UE L 139 z 30.04.2004, str. 206);
- Rozporządzenie (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiającego szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego (Dz. Urz. UE L 139 z 30.04.2004, str. 55)
![]()
Potrzebujesz porady prawnej?
17 lutego 2005 r., czyli 30 dni od dnia ogłoszenia weszła w życie ustawa o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych. Do tej pory kwestie dotyczące oznaczeń geograficznych, nazw pochodzenia (...)
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?
Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)
Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)
Zakaz przywozu do Unii Europejskiej artykułów pochodzenia zwierzęcego
Czego dotyczy zakaz przywozu do Unii Europejskiej artykułów pochodzenia zwierzęcego? Krajowa Administracja Skarbowa przypomniała o zakazie przywozu do Unii Europejskiej artykułów pochodzenia zwierzęcego w związku z występowaniem Afrykańskiego pomoru świń (african swine fever - (...)
W Sejmie ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt
Sejm pracuje nad ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt z racji konieczności przejęcia do krajowego porządku przepisów Unii Europejskiej (przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności, w tym zwalczania chorób odzwierzęcych oraz przepisów regulujących (...)
Jakie odpady można przekazywać podmiotom niebędącym przedsiębiorcami?
Kto może wykorzystywać odpady na własne potrzeby? Od 19 maja 2006 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, (...)
Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ukazał się komunikat informujący o zakazie stosowania w języku polskim nazw takich jak: mleko kokosowe, śmietanka kokosowa, masło orzechowe, masło kakaowe, masło migdałowe, mleko migdałowe. Resort rolnictwa o zakazie używania nazewnictwa (...)
Wykaz prac wzbronionych młodocianym
l. Prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, wymuszoną pozycją ciała oraz zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu l. Prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, wymuszoną pozycją ciała oraz zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu 1. Prace związane z nadmiernym (...)
Ochrona zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego
Uchwała w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Ochrona zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego" Rada Ministrów przyjęła niedawno uchwałę w sprawie ustanowienia Programu Wieloletniego „Ochrona zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego” na lata 2019-2023 (...)
Projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym
Jakie przepisy mają dotyczyć rolnictwa ekologicznego?Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Teraz trafi on pod obrady Sejmu.Czemu ma służyć ustawa? Projekt ustawy ułatwi rozwój rynku produktów ekologicznych. (...)
Pomoc publiczna dla MSP na restrukturyzację niektórych należności publicznoprawnych
10 października 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 września 2006 r. w setOstatni( '1' ); sprawie setOstatni( '2' ); szczegółowych setOstatni( '3' ); warunków setOstatni( '4' ); udzielania setOstatni( '5' ); małym i setOstatni( '6' ); średnim setOstatni( '7' (...)
Procedury graniczne w relacjach Unii Europejskiej i Zjednoczonego Królestwa
Pojawił się przewodnik "Procedury graniczne w relacjach Unii Europejskiej i Zjednoczonego Królestwa - Przewodnik Zjednoczonego Królestwa dla przedsiębiorców" dotyczący przyszłych wymogów i procedur na granicach: „The Border with the European Union Importing and (...)
W związku z ewolucją prawa europejskiego dotyczącego produktów leczniczych zmieniają się również przepisy polskiego prawa w tym zakresie. Dnia 1 maja 2007 r. weszła w zasadzie w życie gruntowna nowelizacja Prawa farmaceutycznego, która przede wszystkim oficjalnie legalizuje sprzedaż (...)
Parlament przyjął uzgodniony z państwami członkowskimi projekt rozporządzenia, na mocy którego wprowadzony zostanie zakaz handlu produktami z fok. Nieliczne wyjątki będą możliwe pod warunkiem spełnienia określonych wymogów dotyczących sposobu i metod stosowanych przy zabijaniu i skórowaniu (...)
Sprawdź, co możesz przywieźć z wakacji
Jedną z korzyści płynących z odwiedzania innych krajów, jest możliwość kupowania regionalnych przysmaków. Jakie produkty spożywcze możemy ze sobą zabrać wracając do Polski? Przepisy różnią się, w zależności od tego, z jakiego kraju przyjeżdżamy. W granicach Unii Europejskiej panuje (...)
Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Co przewiduje projekt ustawy o oznakowaniu produktów (...)
Kiedy Inspekcja Handlowa może zakazać sprzedaży Twojego produktu? Kontrola bezpieczeństwa produktów
Kto czuwa nad bezpieczeństwem produktów? Organem sprawującym nadzór nad ogólnym bezpieczeństwem produktów jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kontrola produktów w zakresie spełniania ogólnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa (...)
Jak państwa unijne muszą chronić regionalne nazwy produktów?
Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym wspólnotowej ochrony nazw pochodzenia (Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2081/92 z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych, Dz. U. L 208 z 24.7.1992, str. 1-8), produkty zarejestrowane (...)
Polsko-koreańska współpraca gospodarcza
Współpraca w zakresie energetyki oraz przemysłu obronnego była głównym tematem rozmów wiceministra gospodarki Dariusza Bogdana z wiceministrem obrony narodowej Republiki Korei Jongiem Cheon Kim'em. Spotkanie odbyło się 20 stycznia br. w MG.Wiceminister Bogdan podkreślił znaczenie inwestycji (...)
Nowy harmonogram wprowadzania kontroli granicznych w handlu z Wielką Brytanią
Zmodyfikowany harmonogram wprowadzania kontroli granicznych... 14 września br. rząd brytyjski przedstawił nowy harmonogram wprowadzania pełnych kontroli towarów importowanych z Unii Europejskiej do Zjednoczonego Królestwa. Zmodyfikowany harmonogram da więcej czasu przedsiębiorstwom (...)