Kontrowersyjne zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia

Wspierający bezrobotnych Fundusz Pracy wkrótce będzie finansował także pensje jednej trzeciej pracowników urzędów pracy oraz nagrody ich szefów.
 
Pomysł ten, choć wzbudzał wielkie kontrowersje, przeszedł wszystkie etapy prac parlamentarnych i niebawem stanie się prawem. Wprowadza go wchodząca w życie od 1 listopada i 1 stycznia 2006 r. nowela kilku ustaw z 28 lipca, w tym o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowe przepisy wzbudzają kontrowersje, tym bardziej że zadłużenie Funduszu Pracy sięga 3,6 mld zł.

Od połowy lat 90. powiatowe urzędy pracy zatrudniają u siebie bezrobotnych w ramach robót publicznych, a starosta zwraca część wypłaconych im wynagrodzeń. Roboty publiczne to jedna z form aktywizacji bezrobotnych - pracodawca angażuje ich przez jakiś czas w zamian za refundacje. W tej sytuacji jest to więc patologia, bo urzędy przyznają subsydia same sobie, a bezrobotni objęci robotami publicznymi stanowią ok. jednej trzeciej z 16 tys. ich pracowników. Dlatego przepisy pozwalają im na rekrutację personelu w tym trybie tylko do końca bieżącego roku. Potem, w latach 2006 i 2007, minister ma im przekazać po 7 proc. środków funduszu przeznaczonych na aktywne zwalczanie bezrobocia (w przyszłym roku około 86 mln).

Porady prawne

Rzeczpospolita 29.09.05


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika