Rada proponuje domniemanie, że odbiorca energii elektrycznej jest jednocześnie użytkownikiem odbiornika telewizyjnego – powinien więc uiścić opłatę abonamentową.
W przedstawionym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji sprawozdaniu z działalności w 2009 roku ogłoszono propozycje zmian w prawne, m.in. w sposobie ściągania abonamentu.
Rada przyznała, że ustawa z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych nie wpłynęła na poprawę jego ściągalności w latach 2006-2009. Ponadto sytuację finansową mediów publicznych pogorszy nowelizacja wspomnianej ustawy z 13 czerwca 2008 roku, która weszła w życie 1 marca tego roku.
Rozszerzyła ona katalog osób zwolnionych od opłat abonamentowych m.in. o osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie połowy przeciętnego wynagrodzenia.
- Grozi to załamaniem w 2010 roku, a najpóźniej w 2011 roku podstaw finansowania misji publicznej przez publiczną radiofonię i telewizję w oparciu o to źródło finansowe– tłumaczy KRRiT.
Poprawę ściągalności opłaty abonamentowej ma spowodować przyjecie domniemania, że odbiorca energii elektrycznej jest użytkownikiem odbiornika RTV. Osoby nieposiadające telewizora składałyby stosowne oświadczenie i nie uiszczały opłaty.
Rada zakłada również alternatywne rozwiązanie, według którego obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych zostałby powiązany z obowiązkiem składania zeznania PIT. – Takie rozwiązanie nie objęłoby jednak dużej grupy społecznej, zwolnionej z obowiązku wnoszenia podatków od osób fizycznych i składania zeznań podatkowych – zaznaczono w sprawozdaniu.
W znowelizowanej ustawie o opłatach abonamentowych powinny być uwzględnione również nowe rozwiązania w zakresie stosowania egzekucji administracyjnej w dochodzeniu zaległych opłat abonamentowych.
Rada postuluje także konieczność ustanowienia solidarnej odpowiedzialności członków gospodarstwa domowego za zaległości w opłatach abonamentowych, określenia zasad waloryzacji poziomu tych opłat czy ujednolicenia zasad składania oświadczeń przez osoby zwolnione od płacenia abonamentu.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl