6.4.2010

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

KRRiT: abonament będziemy płacić z prądem

Rada proponuje domniemanie, że odbiorca energii elektrycznej jest jednocześnie użytkownikiem odbiornika telewizyjnego – powinien więc uiścić opłatę abonamentową.

W przedstawionym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji sprawozdaniu z działalności w 2009 roku ogłoszono propozycje zmian w prawne, m.in. w sposobie ściągania abonamentu.

Rada przyznała, że ustawa z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych nie wpłynęła na poprawę jego ściągalności w latach 2006-2009. Ponadto sytuację finansową mediów publicznych pogorszy nowelizacja wspomnianej ustawy z 13 czerwca 2008 roku, która weszła w życie 1 marca tego roku.

Rozszerzyła ona katalog osób zwolnionych od opłat abonamentowych m.in. o osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie połowy przeciętnego wynagrodzenia.

Porady prawne

- Grozi to załamaniem w 2010 roku, a najpóźniej w 2011 roku podstaw finansowania misji publicznej przez publiczną radiofonię i telewizję w oparciu o to źródło finansowe– tłumaczy KRRiT.

Poprawę ściągalności opłaty abonamentowej ma spowodować przyjecie domniemania, że odbiorca energii elektrycznej jest użytkownikiem odbiornika RTV. Osoby nieposiadające telewizora składałyby stosowne oświadczenie i nie uiszczały opłaty.

Rada zakłada również alternatywne rozwiązanie, według którego obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych zostałby powiązany z obowiązkiem składania zeznania PIT. – Takie rozwiązanie nie objęłoby jednak dużej grupy społecznej, zwolnionej z obowiązku wnoszenia podatków od osób fizycznych i składania zeznań podatkowych – zaznaczono w sprawozdaniu.

W znowelizowanej ustawie o opłatach abonamentowych powinny być uwzględnione również nowe rozwiązania w zakresie stosowania egzekucji administracyjnej w dochodzeniu zaległych opłat abonamentowych.

Rada postuluje także konieczność ustanowienia solidarnej odpowiedzialności członków gospodarstwa domowego za zaległości w opłatach abonamentowych, określenia zasad waloryzacji poziomu tych opłat czy ujednolicenia zasad składania oświadczeń przez osoby zwolnione od płacenia abonamentu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Abonament RTV: podwyżka opłat 2017

Abonament RTV: podwyżka opłat 2017

Abonament od 1 stycznia 2017 roku pozostanie na tym samym poziomie co w 2016 roku.  Opłaty wynoszą odpowiednio 7,00 (radio) i 22,70 zł (radio i telewizja) miesięcznie. Opłacając abonament z góry na okres dłuższy niż miesiąc, otrzymamy upust. Wysokość abonamentu RTV 2017 Abonament (...)

Telewizja z komputera bez abonamentu

Telewizja z komputera bez abonamentu

Jeszcze kilka miesięcy temu KRRiT stała na stanowisku, że skoro odbiornikiem jest każde urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu, to abonament trzeba płacić również za komputer z kartą TV. Obecnie stanowisko rady jest odmienne. – Odbiornikami są: telewizor, radio, radio (...)

W pułapce umów telewizji cyfrowej

W pułapce umów telewizji cyfrowej

Okres Świąt oraz Nowego Roku  to czas, w którym częściej niż zwykle podpisujemy umowy z dostawcami usług telekomunikacyjnych czy telewizyjnych. Operatorzy bardzo często kuszą nas atrakcyjnymi rabatami na usługi przez pewien okres, a my wpadamy w pułapkę, nie (...)

Ogólne zasady opodatkowania dochodów z prywatnego najmu

Ogólne zasady opodatkowania dochodów z prywatnego najmu

Opodatkowanie dochodów z najmu, dzierżawy osiąganych poza działalnością gospodarczą Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanym dalej „podatkiem PIT”) wymienia jako odrębne źródło przychodów: najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę (...)

Szefowie publicznych mediów w sprawie abonamentu

Szefowie publicznych mediów w sprawie abonamentu

Szefowie publicznych mediów Andrzej Siezieniewski, Jan Dworak i Piotr Frydryszek podpisali wspólny apel do parlamentarzystów o jak najpilniejsze rozwiązanie kwestii abonamentu radiowo telewizyjnego. Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski alarmował, że na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (...)

Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

Kryzys, spirala długów, lekkomyślność - niezależnie od przyczyn, jakie kierowały dłużnikiem, by zaciągał określone zobowiązania, najczęściej problem ten dotyka wszystkich osób jemu bliskich. Nierzadko bowiem dzieje się tak, że ktoś zadłuża się ponad miarę, a prawda (...)

Czy będziemy płacić abonament za prąd?

Czy będziemy płacić abonament za prąd?

Czy w Polsce, podobnie jak w Czechach, abonament telewizyjny będzie płacić każdy, kto ma w domu prąd? Takie rozwiązanie proponuje prezes TVP. (...)Chodzi o problem drastycznie niskiej ściągalności abonamentu radiowo-telewizyjnego. Szacuje się, że obecnie nie płaci go blisko połowa odbiorców (...)

Więcej za abonament radiowo-telewizyjny

Więcej za abonament radiowo-telewizyjny

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji opłaty abonamentowe nie wzrosną w tym roku. W 2006 r. zapłacimy już więcej. Dziś wchodzą w życie dwa rozporządzenia KRRiTV dotyczące abonamentu. W pierwszym (Dz. U. nr 104, poz. 877) rada ustala opłaty za okres od (...)

Odpolitycznienie mediów?

Odpolitycznienie mediów?

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji i innych ustaw, którym zajmuje się teraz Sejm, dotyczy określenia kręgu osób, spośród których będą wybierani członkowie KRRiT, wprowadzenia obowiązku niezwłocznego uzupełniania składu KRRiT przez organy konstytucyjne, w (...)

KRRiT obrońcą wiary katolickiej?

KRRiT obrońcą wiary katolickiej?

Art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji stał się „zmorą" niektórych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. KRRiT wszczyna postępowania nawet na podstawie anonimowych doniesień słuchaczy i widzów, których wiara została urażona przez działalność nadawców. (...)

Wdrażanie w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej

Wdrażanie w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej

  Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował o spotkaniu UKE i KRRiT z nadawcami w sprawie wdrożenia w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej.  Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podtrzymują zamiar udostępnienia przestrzeni (...)

Zmiany w radiofonii i telewizji

Zmiany w radiofonii i telewizji

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych dostosowuje polskie prawo do zasad wspólnego rynku. Ustawa doprecyzowuje definicję misji publicznej jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz katalog zadań misyjnych. Nowelizacja tworzy też procedury (...)

Kara dla TVN za natarczywe lokowanie produktu

Kara dla TVN za natarczywe lokowanie produktu

Przewodniczący KRRiT, Jan Dwora 5 lutego 2015 r. nałożył na TVN S.A., nadawcę programu TVN Style, karę w wysokości 50 tys. zł za naruszenie przepisów dotyczących lokowania produktu. Przeprowadzona przez KRRiT analiza audycji „O tym się mówi” programu TVN Style nadanego 25 maja (...)

Zmienią się symbole na ekranie telewizora

Zmienią się symbole na ekranie telewizora

Filmy dla dorosłych nie będą już oznaczane czerwonym kółkiem. Z programów dla dzieci znikną żółte trójkąty. Co je zastąpi? Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pokazała nowe znaczki, które już wkrótce zobaczymy oglądając ulubiony serial czy film (...)

Cyfrowy Polsat złamał prawo? Jest zawiadomienie do prokuratury

Cyfrowy Polsat złamał prawo? Jest zawiadomienie do prokuratury

Dotyczy ono udostępnienia przez spółkę w dniach 7 i 11 września 2012 r. płatnych transmisji (pay-per-wiev) meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej z drużynami Czarnogóry i Mołdawii.Złożenie zawiadomienia poprzedzone zostało wnikliwą analizą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zmierzającą (...)

Przyszłość KRRiT w rękach Platformy Obywatelskiej

Przyszłość KRRiT w rękach Platformy Obywatelskiej

Rządząca koalicja PO-PSL może przejąć Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Jej nowych członków mogłaby wybrać w czerwcu – donosi Rzeczpospolita. 31 marca 2010 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała sprawozdanie ze swojej działalności Sejmowi, Senatowi i prezydentowi. Jeżeli (...)

Telewizja Trwam nie będzie w multipleksie

Telewizja Trwam nie będzie w multipleksie

Stacja nie dostanie częstotliwości w ramach pierwszego multipleksu, czyli kanałów cyfrowych nadawanych naziemnie. KRRiT ogłosiła to wczoraj na specjalnej konferencji prasowej, odpowiadając na odwołanie fundacji Lux Veritatis w tej sprawie – pisze Gazeta Wyborcza. - Utrzymaliśmy w (...)

KRRiT złożyła notyfikację listy ważnych wydarzeń sportowych

KRRiT złożyła notyfikację listy ważnych wydarzeń sportowych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji złożyła na ręce Stałego Przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej notyfikację polskiej listy ważnych wydarzeń, o zasadniczym znaczeniu społecznym, które będą musiały być transmitowane na tak zwanych otwartych antenach telewizyjnych. W październiku 2012 (...)

Skarga na bezczynność KRRiT, wniosek o kuratora dla Polskiego Radia

Skarga na bezczynność KRRiT, wniosek o kuratora dla Polskiego Radia

Minister Skarbu Państwa, jako jedyny właściciel Spółki Polskie Radio S.A postanowił przeciwdziałać niepokojącej sytuacji w jej organach. Obawy budzi przede wszystkim niemożność funkcjonowania rady nadzorczej, co prowadzi do paraliżu wielu działań Spółki. Od 30 stycznia 2008 (...)

Sprawdzili reklamy. Jest za głośno

Sprawdzili reklamy. Jest za głośno

Zmierzono głośność reklam u 58 nadawców telewizyjnych, których działalność podlega przepisom ustawy o radiofonii i telewizji. Badania były przeprowadzone w czerwcu. Pomiary prowadził, na zlecenie KRRiT Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. - Przekroczenia są. Pełny raport na ten (...)

Odpolitycznienie mediów?

Odpolitycznienie mediów?

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji i innych ustaw, którym zajmuje się teraz Sejm, dotyczy określenia kręgu osób, spośród których będą wybierani członkowie KRRiT, wprowadzenia obowiązku niezwłocznego uzupełniania składu KRRiT przez organy konstytucyjne, w (...)

KRRiT obrońcą wiary katolickiej?

KRRiT obrońcą wiary katolickiej?

Art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji stał się „zmorą" niektórych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. KRRiT wszczyna postępowania nawet na podstawie anonimowych doniesień słuchaczy i widzów, których wiara została urażona przez działalność nadawców. (...)

Wdrażanie w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej

Wdrażanie w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej

  Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował o spotkaniu UKE i KRRiT z nadawcami w sprawie wdrożenia w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej.  Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podtrzymują zamiar udostępnienia przestrzeni (...)

Zmiany w radiofonii i telewizji

Zmiany w radiofonii i telewizji

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych dostosowuje polskie prawo do zasad wspólnego rynku. Ustawa doprecyzowuje definicję misji publicznej jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz katalog zadań misyjnych. Nowelizacja tworzy też procedury (...)

Kara dla TVN za natarczywe lokowanie produktu

Kara dla TVN za natarczywe lokowanie produktu

Przewodniczący KRRiT, Jan Dwora 5 lutego 2015 r. nałożył na TVN S.A., nadawcę programu TVN Style, karę w wysokości 50 tys. zł za naruszenie przepisów dotyczących lokowania produktu. Przeprowadzona przez KRRiT analiza audycji „O tym się mówi” programu TVN Style nadanego 25 maja (...)

Zmienią się symbole na ekranie telewizora

Zmienią się symbole na ekranie telewizora

Filmy dla dorosłych nie będą już oznaczane czerwonym kółkiem. Z programów dla dzieci znikną żółte trójkąty. Co je zastąpi? Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pokazała nowe znaczki, które już wkrótce zobaczymy oglądając ulubiony serial czy film (...)

Cyfrowy Polsat złamał prawo? Jest zawiadomienie do prokuratury

Cyfrowy Polsat złamał prawo? Jest zawiadomienie do prokuratury

Dotyczy ono udostępnienia przez spółkę w dniach 7 i 11 września 2012 r. płatnych transmisji (pay-per-wiev) meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej z drużynami Czarnogóry i Mołdawii.Złożenie zawiadomienia poprzedzone zostało wnikliwą analizą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zmierzającą (...)

Przyszłość KRRiT w rękach Platformy Obywatelskiej

Przyszłość KRRiT w rękach Platformy Obywatelskiej

Rządząca koalicja PO-PSL może przejąć Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Jej nowych członków mogłaby wybrać w czerwcu – donosi Rzeczpospolita. 31 marca 2010 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała sprawozdanie ze swojej działalności Sejmowi, Senatowi i prezydentowi. Jeżeli (...)

Telewizja Trwam nie będzie w multipleksie

Telewizja Trwam nie będzie w multipleksie

Stacja nie dostanie częstotliwości w ramach pierwszego multipleksu, czyli kanałów cyfrowych nadawanych naziemnie. KRRiT ogłosiła to wczoraj na specjalnej konferencji prasowej, odpowiadając na odwołanie fundacji Lux Veritatis w tej sprawie – pisze Gazeta Wyborcza. - Utrzymaliśmy w (...)

KRRiT złożyła notyfikację listy ważnych wydarzeń sportowych

KRRiT złożyła notyfikację listy ważnych wydarzeń sportowych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji złożyła na ręce Stałego Przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej notyfikację polskiej listy ważnych wydarzeń, o zasadniczym znaczeniu społecznym, które będą musiały być transmitowane na tak zwanych otwartych antenach telewizyjnych. W październiku 2012 (...)

Skarga na bezczynność KRRiT, wniosek o kuratora dla Polskiego Radia

Skarga na bezczynność KRRiT, wniosek o kuratora dla Polskiego Radia

Minister Skarbu Państwa, jako jedyny właściciel Spółki Polskie Radio S.A postanowił przeciwdziałać niepokojącej sytuacji w jej organach. Obawy budzi przede wszystkim niemożność funkcjonowania rady nadzorczej, co prowadzi do paraliżu wielu działań Spółki. Od 30 stycznia 2008 (...)

Sprawdzili reklamy. Jest za głośno

Sprawdzili reklamy. Jest za głośno

Zmierzono głośność reklam u 58 nadawców telewizyjnych, których działalność podlega przepisom ustawy o radiofonii i telewizji. Badania były przeprowadzone w czerwcu. Pomiary prowadził, na zlecenie KRRiT Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. - Przekroczenia są. Pełny raport na ten (...)

Polsat zapłaci za zachowanie Kazimiery Szczuki?

Polsat zapłaci za zachowanie Kazimiery Szczuki?

Sąd Najwyższy zdecyduje dzisiaj, czy Polsat musi zapłacić pół miliona złotych kary za słowa, jakie ponad trzy lata temu padły w programie "Kuba Wojewódzki". 26 lutego 2006 roku na antenie Polsatu Kazimiera Szczuka, w programie "Kuba Wojewódzki", mówiła, (...)

Prezydent zdecyduje o dalszych losach KRRiT

Prezydent zdecyduje o dalszych losach KRRiT

Sprawozdanie KRRiT przepadło w głosowaniach Senatu i Sejmu. Kadencja Rady wygaśnie w ciągu 14 dni, pod warunkiem że potwierdzi to prezydent. Jeśli nie, to rada będzie działać dalej. – Prezydent na pewno nie podejmie decyzji w tym tygodniu, ponieważ jest zajęty sprawami związanymi z (...)

Czy KRRiT oraz UKE powinny działać wspólnie?

Czy KRRiT oraz UKE powinny działać wspólnie?

Szefowa UKE apeluje na łamach „PB” o rozpoczęcie prac nad połączeniem z KRRiT. Anna Streżyńska, szefowa UKE, wzywa do konsolidacji z KRRiT. Nie nadążamy za rynkiem — sugeruje prezes UKE. Czas zacząć dyskusję. Pomysł połączenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) (...)

Telewizja z komputera bez abonamentu

Telewizja z komputera bez abonamentu

Jeszcze kilka miesięcy temu KRRiT stała na stanowisku, że skoro odbiornikiem jest każde urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu, to abonament trzeba płacić również za komputer z kartą TV. Obecnie stanowisko rady jest odmienne. – Odbiornikami są: telewizor, radio, radio (...)

O. Rydzyk, Wojewódzki i Figurski ukarani. Za co?

O. Rydzyk, Wojewódzki i Figurski ukarani. Za co?

To pierwsza tak poważna kara dla Radia Maryja. Eska Rock odpowie już drugi raz za to samo. Rozgłośnia o. Rydzyka ma status nadawcy społecznego, dzięki czemu jest zwolnione z corocznej opłaty koncesyjnej (7 mln zł rocznie). Pod jednym warunkiem: nie może nadawać reklam – przypomina Gazeta (...)

Komorowski podpisał ustawę o RTV

Komorowski podpisał ustawę o RTV

Według dokumentu programy telewizyjne, które są rozpowszechniane wyłącznie w internecie, podlegają obowiązkowi rejestracji w KRRiT. Ustawa o radiofonii i telewizji zobowiązuje do uzyskania wpisu w rejestrze również nadawców satelitarnych. Gazeta Prawna wyjaśnia, że w tym (...)

Jak uzyskać koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych?

Jak uzyskać koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych?

Komu może być udzielona koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych?  Prawo rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych przysługuje: jednostkom publicznej radiofonii i telewizji oraz osobom, które uzyskały koncesję na taką działalność.  Ustawy (...)

VOD na żądanie pod nadzorem KRRiT. Nowe przepisy już obowiązują

VOD na żądanie pod nadzorem KRRiT. Nowe przepisy już obowiązują

Wczoraj weszła w życie nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. Zmiana wdraża unijną dyrektywę 2010/13/WE o audiowizualnych usługach medialnych. Nowe przepisy określają zasady i warunki wykonywania działalności gospodarczej w dziedzinie audiowizualnych usług medialnych na żądanie (VOD). Usługi (...)

Reklamy nie naruszą prywatności hałasem

Reklamy nie naruszą prywatności hałasem

Poziom głośności emitowanych reklam nie powinien przekraczać poziomu głośności audycji je poprzedzających - zakłada rozporządzenie KRRiT. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już w czerwcu. Rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia działalności reklamowej i telesprzedaży w programach (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Korzystanie w pracy z prywatnego odbiornika RTV

Korzystanie w pracy z prywatnego odbiornika RTV

Firma nie posiada (nie zakupiła nigdy odbiornika radiofonicznego). Pracownik firmy, który ma zarejestrowany swój prywatny przenośny odbiornik radiofoniczny i opłaca abonament, przynosi go do pracy (...)

Charakter prawny abonamentu radiowo-telewizyjnego

Charakter prawny abonamentu radiowo-telewizyjnego

Czy abonament radiowo-telewizyjny to opłata za konkretną usługę, czy jeżeli opłacany jest abonament na rzecz prywatnego operatora telewizyjnego, można zaprzestać opłacania abonamentu RTV? U podstaw (...)

Zakup usług medycznych a koszty

Zakup usług medycznych a koszty

Prowadzę działalność gospodarczą. Czy mogę wprowadzić w koszty abonament usług medycznych wykupiony dla mnie jako właściciela? Czy mogę wykupić taki abonament dla programisty, który współpracuje (...)

Cyfra plus a abonament telewizyjny

Cyfra plus a abonament telewizyjny

Od roku posiadam Cyfrę+, za którą płacę 130 zł. Odbieram między innymi program 1 i 2 oraz programy radiowe. Oprócz tego płacę abonament telewizyjno-radiowy na poczcie. Doszły mnie słuchy, iż (...)

Czy Urząd Skarbowy ma prawo zająć mi konto za niepłacony abonament RTV?

Czy Urząd Skarbowy ma prawo zająć mi konto za niepłacony abonament RTV?

Urząd skarbowy zajął mi konto za niezapłacony abonament RTV. Rozumiem że sprawę do urzędu przesłała Poczta Polska. Czy Urząd Skarbowy ma prawo do zajęcia mi konta za niezapłacony abonament? (...)

Przedawnienie abonamentu RTV

Przedawnienie abonamentu RTV

Bardzo dawno temu osoba zarejestrowała odbiornik RTV. Może to był rok 1982. Po pewnym czasie zaprzestała opłacać abonament RTV, który już ok. 15 lat nie jest opłacany. Były wysyłane wezwania (...)

Sprzedaż mieszkania i nierozwiązana umowa RTV

Sprzedaż mieszkania i nierozwiązana umowa RTV

W maju 2005 roku sprzedałam mieszkanie i równocześnie zapłaciłam ostatni raz abonament radiowo - telewizyjny. Niestety nie zgłosiłam rezygnacji. W październiku 2007 roku chciałam znowu zacząć (...)

Wysokość kary umownej

Wysokość kary umownej

Operator telefonii komórkowej wypowiedział pani x umowę o świadczenie usług połączeń komórkowych, ponieważ pani x nie opłaciła rachunków. Za nie dotrzymanie przez panią x warunków umowy (...)

Obowiązek podatkowy a świadczenie usług ciągłych

Obowiązek podatkowy a świadczenie usług ciągłych

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u podatników świadczących usługi ciągłe, np. u operatorów telewizji kablowej? Czy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wpłaty abonamentu, czy z upływem terminu (...)

Telewizja kablowa a abonament RTV

Telewizja kablowa a abonament RTV

Prowadzę hotel w średniej wielkości mieście. Na potrzeby gości w pokojach zainstalowane są telewizory, a program TV dostarczany jest za pośrednictwem sieci kablowej, której płacę w/g wystawianych (...)

Telewizja cyfrowa a abonament RTV

Telewizja cyfrowa a abonament RTV

Jeżeli posiadam odbiornik telewizyjny, ale nie oglądam i nie mam możliwości oglądania programów telewizji publicznej (jestem użytkownikiem telewizji cyfrowej, innej anteny nie posiadam), to czy (...)

Odliczanie VAT od faktury za abonament

Odliczanie VAT od faktury za abonament

Wykupiłem u Państwa abonament "Zapytaj prawnika" na 7 miesięcy, jako że wiele z pytań prawnych dotyczy nieruchomości, którą wynajmuje. W jaki sposób odliczyć VAT od abonamentu 7-miesięcznego (...)

Upomnienie o niezapłacony abonament- co mam robić?

Upomnienie o niezapłacony abonament- co mam robić?

Mam pewien problem, niedawno przyszło mi upomnienie o niezapłacony abonament RTV. Czy muszę zapłacić zaległy abonament? W jaki sposób zabezpieczyć się na przyszłość żeby nie przychodziły (...)

Definicja odbiornika telewizyjnego

Definicja odbiornika telewizyjnego

Czy odbiornikiem telewizyjnym, za który należy płacić abonament jest komputer połączony z kabelkiem telewizji kablowej za pomocą karty TV? Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, odbiornikiem (...)

Telefony pre-paid w firmie

Telefony pre-paid w firmie

Osoba O prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. W ramach kosztów osoba fizyczna planuje zakup dwóch nowych aparatów telefonicznych, jednak nie posiada abonamentu wykupionego u dostawcy usług (...)

Korzystanie w pracy z prywatnego odbiornika RTV

Korzystanie w pracy z prywatnego odbiornika RTV

Firma nie posiada (nie zakupiła nigdy odbiornika radiofonicznego). Pracownik firmy, który ma zarejestrowany swój prywatny przenośny odbiornik radiofoniczny i opłaca abonament, przynosi go do pracy (...)

Charakter prawny abonamentu radiowo-telewizyjnego

Charakter prawny abonamentu radiowo-telewizyjnego

Czy abonament radiowo-telewizyjny to opłata za konkretną usługę, czy jeżeli opłacany jest abonament na rzecz prywatnego operatora telewizyjnego, można zaprzestać opłacania abonamentu RTV? U podstaw (...)

Zakup usług medycznych a koszty

Zakup usług medycznych a koszty

Prowadzę działalność gospodarczą. Czy mogę wprowadzić w koszty abonament usług medycznych wykupiony dla mnie jako właściciela? Czy mogę wykupić taki abonament dla programisty, który współpracuje (...)

Cyfra plus a abonament telewizyjny

Cyfra plus a abonament telewizyjny

Od roku posiadam Cyfrę+, za którą płacę 130 zł. Odbieram między innymi program 1 i 2 oraz programy radiowe. Oprócz tego płacę abonament telewizyjno-radiowy na poczcie. Doszły mnie słuchy, iż (...)

Czy Urząd Skarbowy ma prawo zająć mi konto za niepłacony abonament RTV?

Czy Urząd Skarbowy ma prawo zająć mi konto za niepłacony abonament RTV?

Urząd skarbowy zajął mi konto za niezapłacony abonament RTV. Rozumiem że sprawę do urzędu przesłała Poczta Polska. Czy Urząd Skarbowy ma prawo do zajęcia mi konta za niezapłacony abonament? (...)

Przedawnienie abonamentu RTV

Przedawnienie abonamentu RTV

Bardzo dawno temu osoba zarejestrowała odbiornik RTV. Może to był rok 1982. Po pewnym czasie zaprzestała opłacać abonament RTV, który już ok. 15 lat nie jest opłacany. Były wysyłane wezwania (...)

Sprzedaż mieszkania i nierozwiązana umowa RTV

Sprzedaż mieszkania i nierozwiązana umowa RTV

W maju 2005 roku sprzedałam mieszkanie i równocześnie zapłaciłam ostatni raz abonament radiowo - telewizyjny. Niestety nie zgłosiłam rezygnacji. W październiku 2007 roku chciałam znowu zacząć (...)

Wysokość kary umownej

Wysokość kary umownej

Operator telefonii komórkowej wypowiedział pani x umowę o świadczenie usług połączeń komórkowych, ponieważ pani x nie opłaciła rachunków. Za nie dotrzymanie przez panią x warunków umowy (...)

Obowiązek podatkowy a świadczenie usług ciągłych

Obowiązek podatkowy a świadczenie usług ciągłych

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u podatników świadczących usługi ciągłe, np. u operatorów telewizji kablowej? Czy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wpłaty abonamentu, czy z upływem terminu (...)

Telewizja kablowa a abonament RTV

Telewizja kablowa a abonament RTV

Prowadzę hotel w średniej wielkości mieście. Na potrzeby gości w pokojach zainstalowane są telewizory, a program TV dostarczany jest za pośrednictwem sieci kablowej, której płacę w/g wystawianych (...)

Telewizja cyfrowa a abonament RTV

Telewizja cyfrowa a abonament RTV

Jeżeli posiadam odbiornik telewizyjny, ale nie oglądam i nie mam możliwości oglądania programów telewizji publicznej (jestem użytkownikiem telewizji cyfrowej, innej anteny nie posiadam), to czy (...)

Odliczanie VAT od faktury za abonament

Odliczanie VAT od faktury za abonament

Wykupiłem u Państwa abonament "Zapytaj prawnika" na 7 miesięcy, jako że wiele z pytań prawnych dotyczy nieruchomości, którą wynajmuje. W jaki sposób odliczyć VAT od abonamentu 7-miesięcznego (...)

Upomnienie o niezapłacony abonament- co mam robić?

Upomnienie o niezapłacony abonament- co mam robić?

Mam pewien problem, niedawno przyszło mi upomnienie o niezapłacony abonament RTV. Czy muszę zapłacić zaległy abonament? W jaki sposób zabezpieczyć się na przyszłość żeby nie przychodziły (...)

Definicja odbiornika telewizyjnego

Definicja odbiornika telewizyjnego

Czy odbiornikiem telewizyjnym, za który należy płacić abonament jest komputer połączony z kabelkiem telewizji kablowej za pomocą karty TV? Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, odbiornikiem (...)

Telefony pre-paid w firmie

Telefony pre-paid w firmie

Osoba O prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. W ramach kosztów osoba fizyczna planuje zakup dwóch nowych aparatów telefonicznych, jednak nie posiada abonamentu wykupionego u dostawcy usług (...)

Opłacanie przez najemcę abonamentu RTV

Opłacanie przez najemcę abonamentu RTV

Podpisując umowę najmu lokalu (mieszkania), zobowiązałam się do opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jest to dla mnie oczywista sytuacja, jednak chciałam dokonywać opłat we własnym imieniu. (...)

FORUM PRAWNE

Jak nie płacić abonamentu RTV?

Jak nie płacić abonamentu RTV? Mam pytanie, czy są jakieś sposoby na to żeby nie płacić zaległej opłaty za abonament RTV? Np. co w sytuacji gdy telewizoru nie mam od lat 4 bo sie zjarał albo (...)

abonament za TV i radio

abonament za TV i radio Aż nie moge uwierzyć w to co wymyśliło SLD odnośnie ściągania abonamentu!!! Zastanawiam się czy z prawnego punktu widzenia listonosz ma prawo przeszukiwać mi mieszkanie??? (...)

ile wynosi abonament rtv za 2011 r

ile wynosi abonament rtv za 2011 r Witam Ile wynosi abonament RTV za rok 2011?Z góry dziekuję za pomoc i wszystkie iformacje. Pozdrawiam Witam Mam pytanie od nowego roku zmienia się opłata za abonament (...)

Presco atakuje!!! co robić?

Presco atakuje!!! co robić? Witam, dostałem pismo od firmy PRESCO - "Ostateczne wezwanie do zapłaty", bo jak tego nie zrobię to 26.07.04 sprawa bedzie w sądzie" i sam nie wiem co mam (...)

Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek...

Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek... Witam! Poszukuję pilnie informacji na następujący temat. Wynajmowałem mieszkanie - jak się okazało właścicielka nie odprowadzała za nie podatku dochodowego (...)

abonament a prawa obywatelskie

abonament a prawa obywatelskie Na jakiej podstawie zmusza się Obywatela do trzymania radioodbiornika przenośnego w miejscu zamieszkania (w gospodarstwie domowym). Posiadam jeden radioodbiornik za używanie (...)

alimenty na ojca

alimenty na ojca Czy sad moze zaakceptowac wniosek o przyznanie mu alimentow placone przez syna ktory nie mieszka i nie pracuje w Polsce nie ma zadnych dochodow w Polsce, a z ojcem nie utrzymuje zadnych (...)

nagrywanie rozmów przez firmy windykacyjne + przedawnienie

nagrywanie rozmów przez firmy windykacyjne + przedawnienie Mam problem dotyczący konkretnie firmy kruk. Ponieważ mam zadłużenie (idea) z 2001 roku które przejeła firma windykacyjna (które już (...)

Rozliczenie mediów po zakończeniu najmu

Rozliczenie mediów po zakończeniu najmu Mam pewien problem, na koniec czerwca br wyprowadziłem się z mieszkania które wynajmowałem przez rok. Wszystko było ok, własciciel zwrócił całą kałcję (...)

Znieważenie w utworze muzycznym

Znieważenie w utworze muzycznym Mam pytanie co do utworu muzycznego z wizualizacją: http://www.youtube.com/watch?v=anInRznaJ3w 1. Czy tego typu utwór jest ścigany automatycznie przez prokuraturę (...)

Znieważenie w utworze muzycznym

Znieważenie w utworze muzycznym Mam pytanie co do utworu muzycznego z wizualizacją: http://www.youtube.com/watch?v=anInRznaJ3w 1. Czy tego typu utwór jest ścigany automatycznie przez prokuraturę (...)

abonament za TV i radio

abonament za TV i radio Aż nie moge uwierzyć w to co wymyśliło SLD odnośnie ściągania abonamentu!!! Zastanawiam się czy z prawnego punktu widzenia listonosz ma prawo przeszukiwać mi mieszkanie??? (...)

jak napisać skuteczne odwołanie do krrit?

jak napisać skuteczne odwołanie do krrit? jak napisać skuteczne odwołanie do krrit?

jak napisać wniosek do krrit o rozłożenie długu na raty?

jak napisać wniosek do krrit o rozłożenie długu na raty? jak napisać wniosek do krrit o rozłożenie długu na raty?

Legalna muzyka w knajpce bez broblemów z KRRiT.

Legalna muzyka w knajpce bez broblemów z KRRiT. co zrobic aby legalnie odtwarzac muzyke w restauracji? tak zeby te wały z KRRiT sie ine doczepiły? puszczą swoją muzykę, o ile umie pan grać i grać (...)

Muzyka w salonie fryzjerskim.

Muzyka w salonie fryzjerskim. Witam, czy zgodnie z prawem we własnym salonie fryzjerskim mogę puszczać muzykę z radia? Czy za coś takiego się płaci coś poza abonamentem RTV? Proszę poszukać (...)

Nowelizacja 2012 w sprawie SMS!!

Nowelizacja 2012 w sprawie SMS!! Od 4 kwietnia w życie weszła nowelizacja rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia w programach radiowych i telewizyjnych działalności reklamowej i telesprzedaży. (...)

TVN dostało karę od KRRiT.

TVN dostało karę od KRRiT. Prywatna Telewizja TVN dostała karę za emisję programu Top Model Zostań Modelką. Komisja oceniła że program mógł mieć zły wpływ na psychikę dzieci. Pytanie czy (...)

KRRIT i zgubione 8 mln. złotych!

KRRIT i zgubione 8 mln. złotych! Jestem świeżo po przeczytaniu artykułu w dzienniku polskim i ja sie pytam, jak moze zniknac taka suma?? \"acta sracta\" ale dookoła dzieją się ważniejsze rzeczy (...)

maksymalne stawki opłat za koncesje telewizyjne i radiowe

maksymalne stawki opłat za koncesje telewizyjne i radiowe Senat poparł maksymalne stawki opłat za koncesje telewizyjne i radiowe. Przewodniczący KRRiT przekonał senat do stawki prawi 26 mln mówiąc (...)

Jak nie płacić abonamentu RTV?

Jak nie płacić abonamentu RTV? Mam pytanie, czy są jakieś sposoby na to żeby nie płacić zaległej opłaty za abonament RTV? Np. co w sytuacji gdy telewizoru nie mam od lat 4 bo sie zjarał albo (...)

Porady prawne