Czy branżę budowlaną dopadł kryzys? Przedsiębiorcy są w tej kwestii podzieleni jak nigdy. Wygląda jednak na to, że narzekań jest więcej niż powodów ku temu. Pierwszy kwartał przyniósł przeszło 1-proc. spadek produkcji budowlanej w porównaniu z I kw. 2008 r., ale prof. Zofia Bolkowska z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie, ekspert Komitetu Budownictwa Krajowej Izby Gospodarczej, zauważa, że porównanie dotyczy okresu, w którym produkcja budowlana była rekordowo wysoka. Bolkowska przyznaje, że w kryzysie pogrążyło się budownictwo mieszkaniowe. Ale zastrzega, że w całym budownictwie ma ono zaledwie 20-proc. udział. Natomiast budownictwu infrastrukturalnemu kryzys nie zaszkodzi, bo do wielu inwestycji dokłada się Unia Europejska.
Kryzys w branży budowlanej
Powiązane artykuły
Jak uzyskać odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych?
Roboty budowlane, które wymagają decyzji o pozwoleniu na budowę, prowadzi się w oparciu o zatwierdzony projekt budowlany. Obiekt budowlany wraz z związanymi z nim urządzeniami budowlanymi, (...)
Jak rozliczać się z podatku od nieruchomości?
Każdy posiadacz domu, działki budowlanej, czy też lokalu użytkowego bądź mieszkania będącego odrębną własnością, powinien się liczyć z koniecznością płacenia podatku od nieruchomości. (...)
Prawo budowlane po nowemu od września 2020 r.
Zmiany w Prawie budowlanym, wprowadzone w ustawie z 13 lutego 2020 r. uproszczą i przyspieszą proces inwestycyjno-budowlany oraz zwiększą stabilność decyzji podejmowanych w tym procesie. (...)
Zaliczka czy zadatek? Jaką funkcję spełnia zaliczka
Zaliczka a zadatek - poznaj kluczowe różnice prawne w 2025. Kiedy stosować zadatek, a kiedy zaliczkę? Praktyczne przykłady i aktualne przepisy Kodeksu cywilnego.
Kto jest uczestnikiem procesu budowlanego?
Czy dla kogokolwiek z nas ma znaczenie kto to jest i jakie ma uprawnienia uczestnik procesu budowlanego? Oczywiście, że tak! Przecież to właśnie te podmioty są odpowiedzialne za prawidłowe wykonanie (...)
W jaki sposób uniknąć rozwiązania umowy o pracę?
Kryzys i związane z nim osłabienie gospodarki sprawiają, że firmy osiągają coraz niższe obroty. Skoro spada sprzedaż, to tym samym spada zapotrzebowanie na siłę roboczą. Aby obniżyć koszty (...)
Czy muszę odpowiadać za nie swoje długi?
Kryzys, spirala długów, lekkomyślność - niezależnie od przyczyn, jakie kierowały dłużnikiem, by zaciągał określone zobowiązania, najczęściej problem ten dotyka wszystkich osób jemu bliskich. (...)
Co to jest układ zbiorowy pracy?
Układem zbiorowym pracy jest porozumienie zawarte pomiędzy pracodawcą a pracownikami, reprezentowanymi przez zakładową organizację związkową. Porozumienie to określa wzajemne prawa i obowiązki (...)
Split Payment, na czym polega mechanizm podzielonej płatności
1 lipca 2018 r. wchodzi w życie dobrowolny mechanizm podzielonej płatności dla przedsiębiorców. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa transakcji realizowanych przez przedsiębiorców (...)
Rozliczenie odpłatnego zbycia nieruchomości w zeznaniu PIT za 2018 r.
Podatnik, który w roku podatkowym dokonał odpłatnego zbycia: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (...)