Łatwiej będzie można zostać Polakiem
Wchodzi w życie nowa ustawa o obywatelstwie polskim. Reguluje ona tryb oraz warunki nabywania polskiego obywatelstwa jak i przepisy dotyczące jego utraty bądź potwierdzenia posiadania. Ustawa wprowadza korzystne dla cudzoziemców przepisy.
Do najważniejszych zmian należy możliwość uzyskania polskiego obywatelstwa bez konieczności utraty poprzedniego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach cudzoziemcy mogą zwrócić się do prezydenta o nadanie polskiego obywatelstwa bez względu na to czy i jak długo przebywają w Polsce. Do tej pory prezydent uwzględniał tylko wnioski osób, które przebywały na terytorium naszego kraju krócej niż pięć lat lub w ogóle.
Zwiększą się także uprawnienia wojewody w tym zakresie. Do tej pory przy rozpatrywaniu wniosków mógł on brać pod uwagę wyłącznie cudzoziemców o nieokreślonym obywatelstwie oraz bezpaństwowców, którzy na podstawie zezwolenia na pobyt stały przebywali w Polsce co najmniej 5 lat. Od dziś, aby uzyskać polskie obywatelstwo należy spełnić następujące warunki: przebywać w Polsce co najmniej 3 lata, posiadać zezwolenie na pobyt stały, wykazywać regularny dochód, posiadać tytuł prawny do mieszkania i znać język polski. Ustawa nie określa stopnia znajomości języka.
O obywatelstwo polskie nie będą mogli ubiegać się tylko i wyłącznie bezpaństwowcy, małżonkowie polskich obywateli czy osoby, którym rodzice wybrali inne obywatelstwo. Prawo to zyskują od teraz wszyscy cudzoziemcy, którzy spełnią określone w ustawie warunki oraz zintegrują się ze społeczeństwem polskim i uznają panujący w Polsce porządek prawny oraz nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju.
Zmianie ulegnie także sposób utraty obywatelstwa. Do tej pory obywatelstwo straciło ważność wraz z momentem uzyskania zgody prezydenta. Obecnie utrata obywatelstwa nastąpi w przeciągu 30 dni od wydania takiego postanowienia lub w czasie krótszym, jeżeli prezydent tak zastrzeże. W celu przyspieszenia spraw urzędowych wprowadzono nowe wzory wniosków.
Do istotnych zmian zalicza się także możliwość przywrócenia obywatelstwa osobom, które utraciły je przed dniem 1 stycznia 1999 roku. Ma to szczególne znaczenie osób, którym odebrano je z powodów politycznych. Zgodność ustawy z konstytucją potwierdził w styczniu Trybunał Konstytucyjny.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?