Legalizacja samowoli budowlanej będzie łatwiejsza

Samowole budowlane, które zostały postawione na działkach nieobjętych miejscowymi planami zagospodarowania, będzie można zalegalizować – zakłada nowelizacja prawa budowlanego.

Przygotowany przez senatorów projekt ustawy stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 września 2009 r. (sygn. akt P 46/08).

Trybunał podważył wówczas art. 49b ust. 2 prawa budowlanego, podkreślając w uzasadnieniu, że negatywna ocena czynu, jakim jest samowola budowlana, nie oznacza jednak wyłączenia inwestorów spod ochrony Konstytucji, a zwłaszcza nie zezwala na różnicowanie ich sytuacji w sposób sprzeczny z zasadą równości.

Porady prawne

W rezultacie z ustawy zniknie przepis wymogu, aby decyzja o warunkach zabudowy, konieczna do legalizacji samowoli budowlanej zbudowanej na obszarze bez planu zagospodarowania przestrzennego, była ostateczna już w dniu wszczęcia postępowania rozbiórkowego.

Trybunał stwierdził, że termin uzyskania decyzji o warunkach zabudowy jest zbyt restrykcyjny. Według noweli właściciel samowoli położonej na terenie, który nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, będzie musiał nadal przedstawić inspektorowi nadzoru budowlanego decyzję o warunkach zabudowy.

Decyzja, stwierdzająca zgodność budowy z ogólnym porządkiem planistycznym, nie będzie jednak musiała być wydana przed wszczęciem postępowania. Właściciel inwestycji uzyska ją nawet po wybudowaniu budynku.

Według obecnego stanu prawnego legalizacja samowoli budowlanej na działkach nieobjętych miejscowymi planami zagospodarowania jest praktycznie niemożliwa, ponieważ władze gminy nie wydają warunków zabudowy dla obiektów, które zaczęto już budować.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • t,m mrągowo 2012-12-08 17:26:37

    posiadam działkę o powierzchni 0038 ha położoną poza obszarem chronionego krajobrazu,nie ma planu zagospodarowania przestrzennego ale sąsiednie działki sa zabudowane,od 2004 r staram sie o pozwolenie od Wójta słynnej gminy MRĄGOWO,który zawzięcie nie chce wydać zgody na budowę altany do 25 m2.działki sąsiednie zabudowane są domkami letniskowymi ale są to sponsorzy pana wójta który znanymi sposobami wygrywa wybory i ja przez 6 lat nie mogę nic na działce wybudowac a działka ma przeznaczenie turystyczno -rolnicze.WÓJT nie wiem czy od 2004 dokonał legalizacji budynków na sąsiednich działkach ponieważ powiatowy inspektor nadzoru budowlanego mieszka na terenie gminy Mrągowo i decycje o budowie dla w/w dawał wójt,a za to wierny inspektor nie wszyna postępowania aby działki sąsiednie byly zalegalizowane

  • H.Wysocka 2012-08-18 19:06:51

    Polska jest jedynym państwem w UE, w którym prawo można sobie kupić.

  • mgr inz.arcitekt 2012-08-12 06:08:13

    Oj, ludzie, ludzie. Nic za darmo! Zapomnieli dodac , ze kosztowac to ma 50 tys zlotych plus masa papierow za okolo 12-15 tys !!!!

  • Ewa-Eleonora 2012-08-01 17:17:25

    Niezgadzam sie z legalizacja samowoli. To tak jakby naruszenie prawa było nagradzane. To demoralizujace. Uważam orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego za kompromitację prawa i naruszenie Konstytucji i zasady zaufania do Państwa. Obywatele praworządni ktorzy samowoli nie stosowali są wyśmiewani przez tych którzy samowolę uprawiali i nie ponoszą z tego tytułu kar. To co się wyrabia to osmiesza nasze Państwo.A może to ci co stanowią prawo i lobby tych ktorzy są zainteresowani taka legalizacja sami brali udział w samowoli budowlanej i chca miec spokój.

  • andrzej 2012-05-27 20:07:13

    Popieram tą ustawę,ponieważ Zarządy PZD,ROD okradają ludzi na podstawie zielonych książeczek.Miasta oddają zarządom PZD swoje tereny na wieczyste zagospodarowanie a nikt tego nie kontroluje,a pieniądze są ogromne


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika