Mediacje w sprawach rodzinnych mało popularne

Mediację wprowadzono, by móc szybko, bo ugodowo, łagodzić konflikty. Jednakże w wypadku spraw rodzinnych i opiekuńczych taka alternatywna forma rozwiązywania sporów funkcjonuje przeważnie tylko na papierze.(...) Powodem jest m.in. kłopot z finansowaniem tej procedury. Strony, kierując sprawę do postępowania mediacyjnego, ponoszą dodatkowe koszty.(...) Jeśli ugody nie będzie lub nie zatwierdzi jej sąd, koszty mediacji zalicza się do niezbędnych kosztów procesu. Pokryje je przegrywający. Jeśli natomiast mediacji chcą same strony, to do niezbędnych kosztów procesu generalnie zaliczy się koszty w wysokości nieprzekraczającej jednej czwartej części opłaty.

Porady prawne

Rzeczpospolita, Sylwia Gortyńska, 30.06.2009r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Mediator-NEPTUN 2011-06-30 23:17:48

    Prowadzę mediacje i na 100% - aż 90% kończy się powodzeniem. Przynajmniej u mnie. Klienci sami się zgłaszają więc może osoby, które je przeprowadzają robią to wyłącznie z konieczności lub nie posiadają zdolności psychologicznych i metodycznych. KOCHAM TĄ PRACE, PRZYNOSI MI I MOIM KLIENTOM WIELE SATYSFAKCJI I RADOŚCI - bo \"chcemy\" dojść do porozumienia - a klienci rozumieją ich sens. NIESTETY - warunki i procedury sądowe temu raczej nie sprzyjają, lecz cieple zacisze prywatnej kancelarii. EMPATIA W TEJ DZIEDZINIE OKAZUJE SIĘ WRĘCZ NIEOCENIONA.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika