- W ostatnich siedmiu latach obserwujemy coraz szybszy wzrost eksportu, który osiągnął wartość blisko 138 mld dol. Tak spektakularny wynik nie byłby możliwy bez unowocześnienia ofert polskich eksporterów - powiedział wiceminister gospodarki Rafał Baniak podczas konferencji Stowarzyszenia polskich eksporterów, która odbyła się 19 czerwca w Hotelu Marriott.
Wiceminister Rafał Baniak podkreślił, że pozytywny wizerunek Polski za granicą przede wszystkim zależy od eksporterów. - Dobre postrzeganie naszych inwestorów na międzynarodowych rynkach przekłada się natomiast na rozwój współpracy gospodarczej - powiedział wiceszef resortu gospodarki.

Dodał, że polscy inwestorzy, chcący zdobywać zagraniczne rynki, mogą liczyć na środki z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. - Jednym z instrumentów wsparcia będzie „Paszport dla eksportu", skierowany do małych i średnich firm, które chcą rozszerzyć swą działalność poza granice Polski - wyjaśnił minister Baniak.
Na zakończenie wiceminister podziękował Stowarzyszeniu Eksporterów Polskich za zorganizowanie konferencji. - Ta ciesząca się dużym zainteresowaniem i uznaniem eksporterów, inicjatywa, jest szansą na wymianę uwag, poglądów przedsiębiorców i przedstawicieli administracji - powiedział Rafał Baniak.
W Konferencji Programowej Eksporterów Polskich udział wzięli także wiceministrowie finansów - Katarzyna Zajdel-Kurowska oraz rolnictwa - Andrzej Dycha, a także Mikołaj Oniszczuk, były radca ekonomiczny Ambasady RP w Kijowie.
Patronat honorowy nad imprezą objął wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich jest organizacją zrzeszającą ponad 300 polskich eksporterów ze wszystkich branż i regionów Polski. Stowarzyszenie prowadzi swoją działalność od 2002 r. i współpracuje z ponad 5 tys. spółek w całej Polsce.
Źródło: www.mg.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Eksport nie ucierpiał na silnym złotym. Przeciwnie: rośnie jeszcze szybciej. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku sprzedaliśmy za granicę towary za ponad 34 mld euro - podał w środę GUS. To aż o 23,3 proc. więcej niż w tym samym czasie 2005 r. Trzeba pamiętać, że wówczas eksport rósł równie szybko, osiąganie tak świetnych wyników jest więc względnie trudniejsze. Świetna (...)
Producenci odzieży stawiają na innowacyjność
Do podniesienia jakości produktów branży odzieżowo - tekstylnej niezbędna jest integracja branży wokół strategicznych celów oraz inwestycje w innowacyjność. Powstanie w Łodzi Klastra Zaawansowanych Technologii Przemysłu Włókienniczo-Odzieżowego, utworzenie w 2009 roku na Politechnice Łódzkiej najnowocześniejszego w Europie Centrum Edukacji dla potrzeb (...)
Polska staje się czołowym eksporterem żywności do krajów UE. Konsumenci unijni polubili nasze produkty. W ubiegłym roku wysłaliśmy aż o 35 proc. więcej towarów niż rok wcześniej. Obecny rok będzie kolejnym, w którym zanotujemy znaczny wzrost eksportu żywności – zapowiadają przedstawiciele Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Tegoroczne wpływy z eksportu (...)
Założenia projektu budżetu państwa na rok 2009
W dniu dzisiejszym Rada Ministrów przyjęła „Założenia projektu budżetu państwa na rok 2009", które będą stanowiły podstawę do dalszych prac nad projektem ustawy budżetowej na 2009 r. Założenia stanowią potwierdzenie oraz realizację strategii rządu przedstawionej w „Programie konwergencji. Aktualizacja 2007", który został przesłany do Komisji (...)
Świadoma rezygnacja z eksportu
Jak to się dzieje, że eksport rośnie, jego udział w przychodach firm też, ale odsetek eksporterów pierwszy raz od wielu lat zmalał? Eksporterzy to ekstraklasa polskich firm. Tylko dzięki nim udało nam się wywinąć z łap recesji w czasach najgorszych dla naszej gospodarki. Po latach walki o rynki zbytu dziś nabierają wiatru w żagle. Wśród eksporterów najłatwiej znaleźć firmę rentowną (...)
Rekompensaty za utracone zyski rolników
Resort rolnictwa chce od Unii rekompensat dla polskich eksporterów żywności do Rosji. Takie niespodziewane oświadczenie złożył w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Lech Różański. - Polska będzie ubiegać się o rekompensaty z Komisji Europejskiej dla polskich producentów i eksporterów żywości, którzy ponoszą straty w wyniku zakazu eksportu produktów pochodzenia zwierzęcego (...)
Wyniki finansowe przedsiębiorstw – to nie zadyszka, ale sygnały słabnięcia
Porównując wyniki osiągnięte przez przedsiębiorstwa średnie i duże w I kwartale 2009 r. z ich wynikami w 2008 r. widać już wyraźne zmiany - szczególnie w obszarze zarządzania zapasami, należnościami i zobowiązaniami. Wzrosła liczba firm, które osiągają straty.W I kwartale 2009 r. PKPP Lewiatan przeprowadziła, wraz z Deloitte, badania dużych przedsiębiorstw. Wynikało z nich, że (...)
Konsumencie masz problem? Dowiedz się, do kogo się zwrócić
Jakie instytucje mogą pomóc? Zgodnie z obowiązującym prawem, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejmuje działania w przypadku naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Natomiast w sprawach indywidualnych bezpłatną pomoc prawną konsumenci mogą uzyskać u miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów lub jednej z finansowanych przez budżet (...)
Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość
Przeczytaj najważniejsze informacje i zmiany dotyczące rejestracji, ewidencji odpadów i sprawozdań o wytworzonych odpadach. Co to jest BDO? BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Ma pomóc uszczelnić system gospodarowania odpadami, zwiększyć skuteczność walki z szarą strefą i dzikimi wysypiskami oraz poprawić poziom recyklingu. ##baner## Baza, (...)
Jak dostać świadectwo fitosanitarne?
Planujesz eksport lub reeksport roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów z Polski do państw, które nie są członkami Unii Europejskiej. Być może będziesz potrzebować świadectwa fitosanitarnego dla eksportu lub reeksportu. Dowiedz się, jak je zdobyć. Jak załatwić sprawę? Sprawę można załatwić: podczas wizyty w urzędzie, listownie, elektronicznie (online, przez (...)
Transakcje transgraniczne w grupach VAT
Poznaj zasady rozliczeń transakcji transgranicznych grup VAT. Grupy VAT będą mogły być tworzone od 2023 r. ##baner## Transakcje wewnątrzwspólnotowe W przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych, tj. WDT (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów) oraz WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) zastosowanie będą miały co do zasady analogiczne reguły (...)
Zakazane nadużywanie przez przedsiębiorstwo pozycji dominującej...
GlaxoSmithKline AEVE jest grecką spółką zależną GlaxoSmithKline plc, przedsiębiorstwa zajmującego się badaniami i wytwarzaniem produktów leczniczych z siedzibą w Zjednoczonym Królestwie. Spółka ta zajmuje się importem, składowaniem i dystrybucją produktów leczniczych dostarczanych przez grupę GSK w Grecji. Na terytorium krajowym posiada więc zezwolenie (...)
Indeks biznesu PKPP Lewiatan - marzec 2009
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w marcu nie zmienił się w notowaniu rocznym w stosunku do lutego, a indeks kwartalny spadł o dwa punkty zrównując się z indeksem rocznym na poziomie 40 pkt. Zrównanie indeksów rocznego i kwartalnego sugeruje, że spowolnienie osiągnęło chyba punkt kulminacyjny. Eksport styczniowy uległ redukcji o jedną czwartą, ale do Polski napłynęło więcej niż (...)
Łatwiej będzie wywieźć zabytki z Polski i będą dodatkowe formy ich ochrony
Czego dotyczy projekt?Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Teraz trafi on pod obrady Sejmu.Na czym polegają proponowane zmiany?Nowe przepisy upraszczają procedury wywożenia zabytków z Polski i wprowadzają dodatkowe formy ich (...)
Liberalizacja obrotu dewizowego
21 kwietnia 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 26 stycznia 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo dewizowe oraz innych ustaw. Nowelizacja przede wszystkim dostosowuje polskie regulacje do uregulowań wspólnotowych oraz liberalizuje obrót dewizowy. Zmienione przepisy doprecyzowują także m.in. definicję krajów trzecich, rezydenta, działalności gospodarczej oraz regulacje dotyczące zasad prowadzenia (...)
Gadżety z PRL-u to nie zabytek
Właściciele starych mających powyżej 25 lat zegarków, aut, urządzeń technicznych oraz sprzętu RTV i AGD nie będą już musieli uzyskiwać pozwoleń na ich wywóz za granicę. Zgoda taka będzie potrzebna jedynie dla szczególnie cennych egzemplarzy. Rzeczpospolita 18.07.2007 r. zabytek, prawo celne, sprzęt, RTV, AGD, wywóz, za granicę, zgoda
Kiedy warto postarać się o zezwolenie dewizowe?
Czemu służy zezwolenie dewizowe? Ustawa Prawo dewizowe wymaga uzyskania ogólnego albo indywidualnego zezwolenia dewizowego dla odstąpienia od: I. następujących ograniczeń w dokonywaniu obrotu dewizowego z zagranicą oraz obrotu wartościami dewizowymi w kraju: 1) w ustalaniu oraz przyjmowaniu przez rezydentów należności od nierezydentów w innych walutach niż waluty wymienialne (...)
Możesz wywieźć zabytek za granicę bez pozwolenia
Zwiększy się różnorodność form ochrony zabytków. Łatwiejszy będzie jednak ich wywóz za granicę. Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W tej chwili, gdy mają więcej niż 55 lub 25 lat (zabytki techniki), na wywóz trzeba mieć pozwolenie. Rzeczpospolita 08.04.2009 r. zabytek, zagranica, pozwolenie, zezwolenie
Kto i na jakich zasadach może sprzedawać alkohol?
Napojem alkoholowym w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 % objętościowych alkoholu. Kto może hurtowo handlować napojami alkoholowymi?Wedle ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu (...)
Zakup preferencyjny paliwa stałego przez gospodarstwa domowe
Ustawa węglowa weszła w życie Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. W terminie 3 dni roboczych od dnia wejścia w życie ustawy (art. 33 ust. 1), tj. do 8 listopada, do północy, gmina zamieszcza w swoim BIP informację, (...)
Dystrybucja węgla przez samorządy
Artykuł zawiera podstawowe informacje na temat ustawy o zakupie preferencyjnym węgla przez gospodarstwa domowe. Poznaj podstawowe założenia procesu dystrybucji węgla przez samorządy i instrukcję resortu aktywów państwowych, która opisuje proces współpracy między samorządami i importerami lub spółkami wydobywczymi. Zawiera ona zwięzły opis postępowania (...)
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em
Pojęcie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – warunki dla dostawcy i nabywcy Wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów ma miejsce, gdy następuje wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Przepisy określają jednak szereg warunków, których spełnienie spowoduje dopiero, iż (...)
Jak przebiega egzekucja przez sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego?
Od dnia 5 lutego 2005 r. wierzyciele mogą skorzystać z nowego sposobu egzekucji – sprzedaży przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego dłużnika. Zbycie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego jako zorganizowanej całości może bowiem przynieść niejednokrotnie większe wpływy niż zbycie ich poszczególnych składników. Ponieważ sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa (...)