Mienie wielkich rozmiarów

19 lutego 2003r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę w składzie 3 sędziów w odpowiedzi na przedstawione przez Sąd Okręgowy w Białymstoku zagadnienie prawne dotyczące interpretacji przepisu art. 163 § 1 kodeksu karnego. W przepisie tym mowa jest o mieniu ''w wielkich rozmiarach''. Zagadnienie dotyczyło intepretacji tego pojęcia, a dokładniej o jego stosunek do definicji pojęcia mienia ''w wielkiej wartości'', które kodeks karny definiuje w art. 115 § 6. W podjętej uchwale Sąd Najwyższy stwierdził, że:


Zawarte w dyspozycji art. 163 § 1 kk znamię ''mienie w wielkich rozmiarach'' odnosi się do cech przestrzennych substancji materialnej objętej zagrożeniem - nie wyraża natomiast warunku odpowiedzialności w postaci określonej wartości tego mienia. Wartość mienia zagrożonego sprowadzonym przez sprawcę zdarzeniem określonym w tym przepisie - podobnie jak inne cechy indywidualizujące czyn - ma wpływ na ocenę stopnia jego społecznej szkodliwości.

Porady prawne

Innymi słowy pojęcie mienia ''w wielkich rozmiarach'' nie dotyczy jedynie wartości zagrożonego mienia.

Uchwała SN z dnia 19 lutego 2003r. Sygn. akt I KZP 49/02


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Rechtsberater L.M 2016-03-28 13:06:16

    Uchwała SN z dnia 19 lutego 2003r. Sygn. akt I KZP 49/02 zgodnie z ta uchwala sN nalezy nie podchodzic do mienia wartosciowo tyklko przestrzennie .


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika