Nadzwyczajne złagodzenie kary za ujawnienie informacji
Zgodnie z art. 60 § 3 kodeksu karnego, sąd ma obowiazek zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet może warunkowo zawiesić jej wykonanie wobec sprawcy współdziałającego z innymi osobami w popełnieniu przestępstwa, jeżeli sprawca ten ujawni wobec organu powołanego do ścigania przestępstw informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz istotne okoliczności jego popełnienia. Przepis ten był krytykowany, gdyż nakazywał sądowi nadzwyczajnie złagodzić karę nawet wówczas, gdy informacje przekazane przez sprawcę były już organom ścigania znane. Rozwiązanie takie zostało niestety podtrzymane w postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 20 lutego 2003r., w którym wyjaśniono, że:
Zawarte w art. 60 § 3 k.k. pojęcie "ujawnienia" przez sprawcę informacji wobec organu powołanego do ścigania przestępstw oznacza przekazanie tylko takich wiadomości, które nie tyle obiektywnie, ile według wiedzy informującego nie były znane dotychczas temu organowi.

Postanowienie Sądu Najwyższego, Izba Karna z dnia 20 lutego 2003r., sygn. II KK 113/02.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?