Nauka religii będzie tylko na życzenie?

W Sejmie znajduje się już projekt ustawy przygotowany przez posłów SLD, który zrównuje status religii i etyki w szkołach publicznych.

Zgodnie z nim przedmioty te byłyby nauczane jedynie na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Obowiązywałby też jednolity tryb wyrażania woli uczęszczania lub nieuczęszczania na nie. Jednocześnie ocen z religii i etyki nie byłyby już podawane na świadectwach, ani nie liczyłyby się do średniej.

Zdaniem polityków SLD obecny stan prawny, który sankcjonuje praktykę w tej ostatniej sprawie, jest niezgodny z art. 53 ust. 7 Konstytucji RP, według którego nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.

Porady prawne

Według autorów projektu obecność oceny z religii lub etyki na świadectwie szkolnym jest w odbiorze społecznym traktowana jako deklaracja określonego światopoglądu. Ich zdaniem wyniki z tych przedmiotów nie powinny mieć wpływu ani na promocję ucznia do klasy programowo wyższej, ani na ukończenie szkoły.

(PSZ)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika