15 marca upływa termin na składanie rocznych sprawozdań o odpadach. Dochowanie tego terminu jest istotne ze względu na regulacje podatkowe oraz regulacje w praiwie odpadów. Organem odpowiednim do przyjęcia sprawozdania jest marszałek województwa. Przygotowując sprawozdanie dla urzędu marszałkowskiego o wytworzonych odpadach za ubiegły rok, trzeba zwrócić uwagę na to, żeby wszystkie dane były zgodne ze stanem rzeczywistym – mówi Sylwester Kwiatkowski, specjalista z firmy EKO-EMKA, zajmującej się utylizacją odpadów medycznych. – Przede wszystkim należy dokładnie policzyć odpady powstałe w danym przedsiębiorstwie w ciągu całego roku. "Przy niewielkiej ilości i rodzajów wytwarzanych śmieci można poradzić sobie samemu, ale większe zakłady albo te, w których prowadzona jest produkcja, często muszą zatrudniać specjalistów. Czasem trudno określić, jaki kod należy przyporządkować danemu rodzajowi odpadów, a musi być to określone zgodnie z katalogiem odpadów." - pisze dzisiaj "Rzeczpospolita".
Nie zapomnij o sprawozdaniu o odpadach
Powiązane artykuły
Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość
Przeczytaj najważniejsze informacje i zmiany dotyczące rejestracji, ewidencji odpadów i sprawozdań o wytworzonych odpadach.
Postępowanie z wyrobami zawierającymi azbest
Jeżeli posiadasz wyroby zawierające azbest na terenie swojej nieruchomości - wiążą się z tym określone obowiązki. W 1997 roku wprowadzono w Polsce zakaz stosowania wyrobów zawierających (...)
Obowiązki wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Ze statusu wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynikają nie tylko uprawnienia, ale również pewne obowiązki. Określają je bliżej zwłaszcza przepisy Kodeksu spółek handlowych, (...)
Nakładanie kar administracyjnych
Od 1 czerwca 2017 r. obowiązują jednolite standardy wymierzania i nakładania kar, a także udzielania ulg w ich wykonaniu. Ma to zapewnić odpowiednią do rodzaju i wagi naruszenia prawa (...)
Tarcza Finansowa PFR 1.0 – rozliczenie i umorzenie subwencji
Jak rozliczyć subwencję finansową otrzymaną z Tarczy Finansowej PFR dla Małych i Średnich Firm (Tarcza Finansowa PFR 1.0)?
Jak zmienić sposób płacenia podatków i prowadzenia księgowości?
Jeśli prowadzisz firmę, jednym z twoich obowiązków jest terminowe opłacanie podatków i prowadzenie księgowości. Jeżeli wybrałeś daną formę opodatkowania i zasady płacenia zaliczek (...)
Sądy UE
Od utworzenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w roku 1952 jego zadaniem jest czuwanie „nad poszanowaniem prawa w wykładni i stosowaniu\" traktatów. W ramach tego zadania Trybunał (...)