Niekiedy bez adwokata się nie obejdzie

Pismo strony zostało potraktowane jako skarga o wznowienie postępowania zakończonego postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, sporządzona osobiście przez skarżącego. NSA skargę odrzucił, ale stwierdził przy tym, że:

Odrzucenie skargi o wznowienie postępowania zakończonego postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z powodu sporządzenia jej osobiście przez skarżącego, nie należącego do kręgu podmiotów wymienionych w art. 175 § 2 w zw. z art. 276 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) nie zamyka skarżącemu ponownego wniesienia skargi o wznowienie tego postanowienia sporządzonej przez umocowanego adwokata jeśli nastąpi to przed upływem terminu określonego w art. 277 p.p.s.a.

Porady prawne

NSA przypomniał, że stosownie do art. 276 p.p.s.a. do postępowania ze skargi o wznowienie postępowania stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu przed sądem pierwszej instancji. Gdy do wznowienia postępowania właściwy jest Naczelny Sąd Administracyjny, stosuje się odpowiednio art. 175 p.p.s.a. W konsekwencji w postępowaniu wznowieniowym pozostającym we właściwości Naczelnego Sądu Administracyjnego obowiązuje przymus adwokacko-radcowski do sporządzenia skargi o wznowienie postępowania. Skargę sporządzoną przez osobę nieuprawnioną NSA odrzuca.

W niniejszej sprawie skarżącemu wyznaczony został adwokat z urzędu, ale skarżący nie udzielił mu pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo ogólne lub do prowadzenia poszczególnych spraw obejmuje z samego prawa umocowanie do wszystkich łączących się ze sprawą czynności w postępowaniu, nie wyłączając skargi o wznowienie postępowania i postępowania wywołanego jej wniesieniem (art. 39 pkt 1 p.p.s.a.). Skarżący wniósł jednak skargę sporządzoną samodzielnie, którą należało odrzucić. NSA zastrzegł jednak, że skarżący może jeszcze raz wnieść skargę, tym razem sporządzoną przez adwokata bądź radcę, jeśli nastąpi to przed upływem terminu określonego w powołanym art. 277 p.p.s.a. (czyli trzech miesięcy).

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 kwietnia 2009 roku, sygn. akt I OW 47/09


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika