Nieuzasadnione podwyżki i płacenie za usługi, których nie było - to zarzuty wobec szkolących przyszłych kierowców
Tak wynika z raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urzędnicy skontrolowali 261 szkół jazdy w całym kraju. Większość nie zawierała nawet pisemnych umów z kursantami, ale nie ma też takiego wymogu prawnego. W tych ośrodkach, które jednak podpisały umowy, pozycja kursantów wcale nie była lepsza, bo znaczna część tych dokumentów zawierała postanowienia, które mogą naruszać interesy słabszej strony umowy. Ośrodki m.in. każą klientom płacić należności za usługi, których nie wykonały, ograniczają możliwości zwrotu należności za część niezrealizowanych usług, zastrzegają sobie prawo jednostronnej zmiany treści umowy lub podwyższenia ceny usługi już po zawarciu umowy.

(...)"Kursant powinien zostać poinformowany, w jakich okolicznościach będzie zmuszony wnieść dopłatę. Umożliwia mu to skalkulowanie całkowitej wartości kursu oraz wybór najkorzystniejszej z dostępnych na rynku ofert" – czytamy w raporcie UOKiK. Gdy zmienia się cena, klient powinien mieć prawo do odstąpienia od umowy bez płacenia kar umownych.

Potrzebujesz porady prawnej?
Skuteczność systemu szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców ma być zwiększona
Prace nad projektem Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad projektem ustawy zakładającym szereg zmian w przepisach ustawy o kierujących pojazdami. Projekt nowelizacji jest przygotowywany w związku postulatami organizacji społecznych zrzeszających instruktorów nauki jazdy, egzaminatorów i kierowców o dokonanie szeregu zmian w zasadach przeprowadzania i oceny egzaminu (...)
Czego dotyczy nowe rozporządzenie? Wchodzące w życie 10 stycznia br. rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów określa: wymagania w stosunku do podmiotów prowadzących szkolenie w zakresie wyposażenia dydaktycznego, warunków lokalowych, placu (...)
Co ze szkołami i przyjęciami do szkół?
Co ze szkołami do wakacji? Od poniedziałku, 18 maja br. uruchomiono kolejne etapy stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół, wybranych placówek oświatowych, bezpośredniego prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi posiadającymi opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju i uczniami posiadającymi orzeczenie. Przywrócono również możliwość (...)
Lista otwieranych zawodów. Zobacz, jak na tym zyskasz
Koniec z egzaminami na detektywa, pilota wycieczek, bibliotekarza czy taksówkarza. Rząd ułatwi dostęp do prawie 50 profesji. Wszystko za sprawą przygotowanego projektu, który przedstawiło już Ministerstwo Sprawiedliwości. - Wyjmujemy pierwszą cegłę w murze przywilejów, które zapewniły sobie rozmaite korporacje – mówił szef tego resortu podczas prezentacji (...)
Rodzaje umów deweloperskich spotykanych w obrocie
Rodzaje umów ze względu na przedmiot umowy Umowa rezerwacyjna Umowa rezerwacyjna służy przede wszystkim swoistemu zarezerwowaniu miejsca w kolejce ewentualnych nabywców. W wyniku podpisania takiej umowy, nabywca zostaje wpisany na listę oczekujących na podpisanie właściwej umowy deweloperskiej. W praktyce często niestety umowy rezerwacyjne proponowane są przez dewelopera (...)
Leasing finansowy i jego rozliczenie w podatku dochodowym
Co to jest leasing finansowy w podatku dochodowym? Umowa leasingu finansowego (kapitałowego), zgodnie z przepisami podatkowymi, powinna łącznie spełniać następujące warunki: umowa leasingu musi zostać zawarta na czas oznaczony, suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek VAT, musi odpowiadać co najmniej wartości początkowej środków (...)
Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?
Kim jest niania i kto ją zatrudnia? Niania sprawuje opiekę indywidualną, co oznacza, że opiekuje się tylko jednym dzieckiem bądź rodzeństwem, w pełni uwzględniając potrzeby każdego z nich. Dzięki temu dzieci są nie tylko bezpieczne, ale też rozwijają się psychofizycznie w warunkach domowych. Niania może sprawować opiekę nad dziećmi w różnym wieku (od 20 tygodnia życia (...)
Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!
Z dniem 10 sierpnia 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która dotyczy dopełnienia zmian reformy ubezpieczeń gospodarczych poprzez skuteczniejszą ochronę interesów ubezpieczającego oraz zapewnienie przejrzystości umownego stosunku ubezpieczenia, sprzyjającej realizacji prawa konsumenta (...)
Koordynacja bilateralna systemów zabezpieczenia społecznego
Na czym polega koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego? Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego to regulacje prawne, które uzupełniają prawo wewnętrzne danego państwa, chroniąc osoby wykonujące pracę za granicą przed utratą ochrony w zakresie zabezpieczenia społecznego. Regulacje te - poprzez zapewnienie harmonijnego współistnienia (...)
Zwolnienie szkół jazdy z podatku VAT stan do 31.12.2010 r.
Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: „ustawa o VAT") zwolnione z podatku VAT są usługi, które zostały wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT. W pkt 2 załącznika wymieniono usługi edukacyjne ( PKWiU 80). Na podstawie tego przepisu ze zwolnienia z podatku VAT korzystają różne formy kształcenia, (...)
NIK przyjrzy się szkoleniom kierowców
NIK rozpoczęła kontrolę szkolenia i egzaminowania kierowców. Na stronach internetowych Najwyższej Izby Kontroli zamieszczona została ankieta dla osób, które w ostatnich pięciu latach przechodziły szkolenie i zdawały egzaminy na prawo jazdy. Kontrolerzy wykorzystają wyniki sondażu do stworzenia raportu przygotowywanego dla Sejmu. Dokonywane w ostatnich latach zmiany, zarówno w szkoleniu, (...)
Kursant odpowie za wypadek drogowy
Ministerstwo Sprawiedliwości nie podejmie działań, które zwiększyłyby ochronę prawną dla kursantów nauki jazdy. Taką odpowiedź resort wystosował na interpelację Wojciecha Żukowskiego. Poseł poddał w wątpliwość słuszność karania za spowodowanie wypadku drogowego osoby, która dopiero uczy się jeździć. Poseł nawiązał w interpelacji do wyroku Sądu Rejonowego (...)
Szkoły nauki jazdy będą oceniane
Informacje o szkoleniu, egzaminie na prawo jazdy i tym, jak młody kierowca radzi sobie na drodze, zostaną zebrane w rozbudowanej ewidencji kierowców i pojazdów. W konsekwencji zostanie stworzony ranking najlepszych i najgorszych szkół jazdy. A to oznacza z kolei, że mogą upaść te mniej skuteczne – donosi Rzeczpospolita. – Rzeczywiście, takie mogą być konsekwencje (...)
Swoboda świadczenia usług jest jednym z 4 filarów Jednolitego Rynku. Wraz ze swobodą przedsiębiorczości swoboda świadczenia usług gwarantują mobilność przedsiębiorstw i pracowników w UE. Dozwolone ograniczenia swobody przepływu usług Zakazy zawarte w art. 56 TFUE nie są zakazami bezwzględnymi. Państwa mogą utrzymywać lub wprowadzać nowe przepisy ograniczające swobodę (...)
Wsparcie odbiorców energii elektrycznej w 2023
Dowiedz się, na jakie wsparcie mogą liczyć odbiorcy energii elektrycznej w 2023 r., na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie (...)
Uprzednie porozumienia cenowe (APA) w praktyce
Szef KAS wyjaśnił m.in. kwestie związane z wszczęciem procedury APA oraz wymogami formalnymi wniosków o APA. Przed złożeniem wniosku o APA warto poznać odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania związane z procedurą zawierania uprzednich porozumień cenowych. Poruszone zagadnienia wynikają z analizy już złożonych do Szefa KAS wniosków o APA, które (...)
Błąd w obliczeniu ceny a sprostowanie - opinia prawna
Stan faktyczny Podpisałem umowę w oparciu o ustawę Prawo zamówień publicznych. Wiem, że umowy podjęte w sposób niepoprawny tracą moc. Posiadam pełną dokumentację złożonego protestu - bo taki złożyłem na sposób poprawienia błędu /omyłki - i zmianę ceny całej oferty przez zamawiającego, który uznał to za logiczne. W wyniku poprawy omyłki/błędu dokonano zmiany ogólnej ceny (...)
Ustawa ograniczająca wzrost cen energii elektrycznej
Nowe przepisy limitujące ceny prądu Ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku weszła w życie. Ustawa przewiduje wsparcie dla polskich rodzin, jednostek samorządu terytorialnego, oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Nowe przepisy wprowadzają limity dla poszczególnych (...)
Kiedy dopuszczalne jest składania ofert równoważnych? Co do zasady przedmiotu zamówienia nie można opisać przez wskazania patentów, znaków towarowych, pochodzenia. Wyjątkowo dopuszczalne jest opisanie przedmiotu zamówienia w taki sposób, jeżeli jest to uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia lub jeżeli zamawiający nie może opisać (...)
Przychody i koszty w walutach obcych oraz różnice kursowe
Przychody w walutach obcych a podatek dochodowy. Stosownie do treści art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Z treści powyższego przepisu wynika, (...)
Jaki kurs walut przyjąć przy różnicach kursowych?
Różnice kursowe występują wówczas, gdy wartość danej waluty obcej, wyrażona w złotych w dacie zaistnienia zdarzenia gospodarczego jest inna niż wartości tej waluty w dacie faktycznego uregulowania należności lub zobowiązania. Dla potrzeb rozliczenia zobowiązania mogą występować dodatnie lub ujemne różnice kursowe. Jest to uzależnione od wahań kursu (w dół (...)
Skorzystaj z abolicji podatkowej!
Ministerstwo Finansów udostępniło podstawowe informacje na temat ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podajemy je niżej. Cel ustawy Według obowiązujących przepisów, Polacy pracujący za granicą, którzy podlegają nieograniczonemu (...)
Podstawowe zasady ustalania przychodów i kosztów w CIT
Zasady ogólne ustalania przychodów w CIT Przedmiotem opodatkowania w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych są, co do zasady, dochody osiągane przez podatnika, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Zdarza się również, że opodatkowaniu podlega sam przychód, a więc podatnik nie ma możliwości uwzględnić w rozliczeniu (...)
Od 1 stycznia 2021 r. trzeba informować ZUS o zawarciu umowy o dzieło
Przepisy tarczy antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawieranych od nowego roku. ZUS musi prowadzić ewidencję takich umów. ##baner## Nowy obowiązek O zawarciu umowy o dzieło płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło zawiadamia ZUS. Obowiązek ten nie dotyczy umów o dzieło: zawartych z własnym pracownikiem, wykonywanych (...)
Umowa zlecenia i umowa o dzieło a ubezpieczenia społeczne
Jeśli zamierzasz podpisać umowę cywilnoprawną, to dowiedz się, czym różni się umowa zlecenia od umowy o dzieło i czy będziesz musiał opłacać ubezpieczenia społeczne. Umowa zlecenia Jeśli ktoś wykonuje umowę zlecenia bądź umowę o świadczenie usług, to ZUS obejmiemy go ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowymi, wypadkowym i zdrowotnym. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Jako (...)
Za przekroczenie prędkości choćby o 10 km/h narażamy się na mandat w wysokości 50 złotych i jeden punkt karny. Autostradowi piraci jadący ponad 180 km/h mogą zapłacić za brawurę nawet 500 złotych i doliczyć sobie aż 10 punktów karnych. Zatrzymany przez funkcjonariusza pirat drogowy może oczywiście nie zgodzić się na przyjecie mandatu. - Na przykład wtedy gdy uważa, że jest (...)